Pierwsza konferencja EEVC – Eastern European Veterinary Conference – już za dwa tygodnie w Belgradzie!

EEVC to nowa, międzynarodowa organizacja non-profit, stworzona w odpowiedzi na potrzeby kształcenia lekarzy weterynarii w Europie Wschodniej. Dochody z organizacji wydarzeń będą przeznaczane na planowanie i realizację kolejnych spotkań z wybitnymi prelegentami z całego świata.

Szczegółowe informacje o organizacji - http://bit.ly/2cqaCT1

Cat tongue macroOd pewnego czasu wiadomo, że tokeranib (Palladia) jest często stosowany z  powodzeniem w przypadku raka płaskonabłonkowego u psów. W najnowszym badaniu próbowano ustalić jego skuteczność u kotów.

 cfimg 108846905189989094Kinako jest pierwszym kotem, u którego problem zatkanego narządu łzowego zniwelowano przy pomocy pionierskiego zabiegu stentowania pod kontrolą endoskopu. Zostało to wykonane przez lekarzy-specjalistów z University of California, Davis.

Firma Memphis Meats jest w trakcie ulepszania swojego produktu – mięsa wytworzonego w laboratorium. Wielce prawdopodobnym jest pojawienie się takiego produktu na półkach sklepowych już za 5 lat.

Naukowcy z Uniwersytetu w Cornell i Instytutu Smithsona znaleźli długo oczekiwane rozwiązanie zagadki dotyczącej zapłodnienia in vitro (IVF) u psów, co zaowocowało pierwszym miotem szczeniąt IVF. To przełomowe badanie zostało opublikowane w grudniu w czasopiśmie Public Library of Science ONE. Możliwości, jakie przyniesie w przyszłości to odkrycie, są ogromne – przykładowo wspomagany rozród zagrożonych gatunków psowatych czy też ułatwienie eliminacji chorób genetycznych u psów.

Nie tak dawno u kotów z Hongkongu i Japonii wykryto nowy, koci morbiliwirus. Wirus ten należy do rodziny Paramyxoviridae, wywołującej liczne choroby u ludzi oraz u różnych gatunków zwierząt np. nosówkę, pomór bydła czy też odrę. Obecnie naukowcy podejrzewają, że paramyksowirusy mogą być również przyczyną przewlekłej choroby nerek u kotów (CKD).

W ciągu ostatnich trzech dekad liczba kotów, u których zdiagnozowano nadczynność tarczycy, znacznie wzrosła.  Według doniesień naukowych odpowiada za to wiele czynników, m.in. ekspozycja zwierząt na opóźniacze palenia dodawane do tworzyw sztucznych w celu ograniczenia ich palności. W najnowszym badaniu naukowcy rozważają kolejnych winowajców – rybne karmy dla kotów.

Pamiętacie Derby’ego – psiaka, który w 2014 roku dzięki pomocy organizacji Peace and Paws Dog Rescue oraz 3D Systems stanął na cztery łapy? Kilka dni temu opublikowano dalszą część jego historii.

Lekarze weterynarii z UC Davis w swoim najnowszym badaniu potwierdzili powszechną opinię odnoszącą się do tego, że koty szylkretowe i te o umaszczeniu typu tricolor są większym wyzwaniem dla właścicieli niż koty o mniej krzykliwym umaszczeniu.

Groźna infekcja, która jest prawdopodobną przyczyną śmierci pięciu psów i choroby wielu innych czworonogów w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, to tzw. „Alabama Rot”.

 

bony.jpg

zoetis2024

megavet