Naukowcy z Uniwersytetu w Cornell i Instytutu Smithsona znaleźli długo oczekiwane rozwiązanie zagadki dotyczącej zapłodnienia in vitro (IVF) u psów, co zaowocowało pierwszym miotem szczeniąt IVF. To przełomowe badanie zostało opublikowane w grudniu w czasopiśmie Public Library of Science ONE. Możliwości, jakie przyniesie w przyszłości to odkrycie, są ogromne – przykładowo wspomagany rozród zagrożonych gatunków psowatych czy też ułatwienie eliminacji chorób genetycznych u psów.
W wyżej wspomnianym badaniu dokonano transferu dziewiętnastu embrionów do macicy suki. Miot jaki uzyskano liczył siedem zdrowych szczeniąt. Badania genetyczne wykazały, że dwa z nich pochodzą od matki rasy beagle i ojca cocker spaniela, a pozostałe pięć z dwóch par psów rasy beagle.
Wcześniejsze próby IVF u psów nie powiodły się ze względu na różnice w cyklu rozrodczym suk w porównaniu do innych ssaków. W komórkach jajowych suk, pobranych w tym samym stadium dojrzałości co u innych zwierząt, nie dochodziło do zapłodnienia. Od czterdziestu lat naukowcy nie wpadli na pomysł, który pojawił się w głowie badaczy z Uniwersytetu w Cornell oraz Instytutu Smithsona – tym razem komórki pozostawiono na dzień dłużej w jajowodzie, dzięki czemu osiągnęły one stadium, w którym zapłodnienie było najbardziej prawdopodobne. Drugą innowacją było dodanie magnezu do hodowli komórkowej tak, aby lepiej przygotować plemniki do połączenia z komórką jajową – okazuje się bowiem, że również same drogi rozrodcze żeńskie przygotowują plemniki do zapłodnienia. Ostatnią przeszkodą do pokonania jest trudność wybrania idealnego momentu w cyklu, a wiadomo, że suki mogą zajść w ciążę tylko raz lub dwa razy w roku.
Więcej informacji i źródło: http://mediarelations.cornell.edu/2015/12/09/first-test-tube-puppies-born-at-cornell-veterinary-college/
Materiały zdjęciowe i wideo: https://cornell.app.box.com/IVFpuppies
Badanie w Public Library of Science ONE: http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0143930
Klaudia Majcher