Nie tak dawno u kotów z Hongkongu i Japonii wykryto nowy, koci morbiliwirus. Wirus ten należy do rodziny Paramyxoviridae, wywołującej liczne choroby u ludzi oraz u różnych gatunków zwierząt np. nosówkę, pomór bydła czy też odrę. Obecnie naukowcy podejrzewają, że paramyksowirusy mogą być również przyczyną przewlekłej choroby nerek u kotów (CKD).
Badacze z Uniwersytetu w Lipsku (Niemcy) przebadali próbki moczu od ponad dwustu kotów – w tym stu dwudziestu cierpiących na przewlekłą chorobę nerek oraz osiemdziesięciu sześciu zdrowych zwierząt. Wykryto osiem wirusowych sekwencji RNA u kotów chorych oraz żadnego w grupie kotów zdrowych. Dalsza analiza wykazała, że te sekwencje reprezentują co najmniej dwa gatunki z rodziny Paramyxoviridae – jeden podobny do odkrytego wcześniej w Hongkongu i Japonii, oraz drugi, niepasujący do żadnego obecnie poznanego paramyksowirusa.
Według naukowców potrzebne są dalsze badania w celu wyjaśnienia, czy infekcje paramyksowirusowe mogą być przyczyną przewlekłej choroby nerek, czy też drobnoustroje po prostu korzystają z osłabionej bariery w zmienionych zapalnie tkankach układu moczowego i tym samym infekują organizm kota.
Klaudia Majcher