Ciśnienie krwi jest podstawowym parametrem oceny stanu pacjenta podczas zabiegu operacyjnego oraz w trakcie monitoringu pourazowego. W przypadku wielu chorób, często subklinicznych i nie zawsze bezpośrednio związanych z układem krążenia, dzięki pomiarowi ciśnienia stosowanemu rutynowo w badaniu ogólnym, można wykryć u zwierzęcia problem zdrowotny, a co naważniejsze - w porę zainicjować dokładniejszą diagnostykę oraz wprowadzić niezbędną terapię.
Powodem podwyższonego ciśnienia krwi mogą być: choroba Cushinga u psów, nadczynność tarczycy u kotów, natomiast u obydwu gatunków przewlekła choroba nerek. Nadciśnienie jest przyczyną poważnych zaburzeń ze strony mózgu, narządu wzroku oraz nerek. Jeśli weźmiemy pod uwagę pierwotną hipertensję, to do tej pory powszechnie uważano, że w przeciwieństwie do ludzi, zwierzęta chorują niezwykle rzadko. Opinia ta wynikła najprawdopodobniej z niewykorzystania możliwości, jakie daje nam badanie ciśnienia u zwierząt. Okazuje się, że starsze zwierzęta, a w szczególności koty, bardzo często cierpią z powodu nadciśnienia. Warto wspomnieć, że w zagranicznych klinikach weterynaryjnych pomiar ciśnienia krwi u psów i kotów jest zazwyczaj standardową procedurą podstawowego badania klinicznego. Już w 2007 roku według AAHA (American Animal Hospital Association) 72% członków organizacji stosowało (szczególnie u pacjentów geriatrycznych) pomiar ciśnienia krwi jako rutynową procedurę medyczną.
W przypadku zwierząt, chcąc zapewnić miarodajność, metoda pomiaru powinna być szybka i minimalnie stresująca. Aby tak było, lekarz weterynarii nie może zastosować ani metod inwazyjnych ani sposobów powszechnie wykorzystywanych w medycynie ludzkiej. Pozostaje więc wybór pomiędzy nieinwazyjnymi urządzeniami oscylometrycznymi lub dopplerowskimi. Te ostatnie są niezwykle użyteczne w diagnostyce kotów, u których inne metody bywają zawodne bądź trudne do wykonania. Poza pomiarem ciśnienia tętniczego urządzenie bazujące na metodzie dopplerowskiej, dzięki sondzie przezprzełykowej, może z powodzeniem zostać użyte w celu monitorowania akcji serca podczas zabiegów, także u pacjentów zaintubowanych. Dźwiękowy sygnał dopplerowski odzwierciedla ton skurczowy serca, co umożliwia śledzenie jego pracy. Jest to dobra, skuteczna i stosunkowo tania alternatywa dla innych urządzeń kontrolujących stan zdrowia pacjenta.
Tak! Ciśnienie krwi należy badać rutynowo!
Obecnie jednym z najlepszych urządzeń na polskim rynku jest VetBP Doppler firmy Sonomed. Ten ultradźwiękowy detektor przepływu to najwyższej jakości sprzęt o dużej czułości. Sonda o specjalnie dostosowanej konstrukcji idealnie sprawdzi się w pomiarze ciśnienia u małych zwierząt, a dodatkowa sonda przełykowa umożliwi monitorowanie stanu zdrowia znieczulonych pacjentów. Kieszonkowa wielkość, wbudowany głośnik z możliwością podłączenia słuchawek, zasilanie akumulatorowe, a także wygoda i prostota obsługi sprawia, że VetBP Doppler jest narzędziem wysoce praktycznym i w związku z tym bardzo lubianym wśród lekarzy weterynarii.
Materiały udostępnione przez firmę Sonomed: http://www.sonomed.com.pl/Vet.htm
Krótka instrukcja jak prawidłowo badać ciśnienie krwi u kota
1. Przez kilka minut należy oswoić kota ze sprzętem, w celu uspokojenia.
2. Delikatnie zakładamy mankiet. Jeśli skóra nie jest ogolona, starannie nawilżamy miejsce przyłożenia sondy, którą następnie umieszczamy nad tętnicą, aby usłyszeć wyraźny sygnał zgodny z pulsem.
3. Gdy kot jest zrelaksowany napełniamy mankiet i powoli upuszczamy powietrze, odczytując pomiar. Można założyć słuchawki, aby dźwięk nie stresował kota.