Na zlecenie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej została wydana opinia w sprawie interpretacji niezwykle istotnej zmiany, o której w kręgach weterynaryjnych jest głośno od kilku miesięcy. Sprawa tyczy się § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących, który brzmi: "Paragon fiskalny zawiera co najmniej: (...) nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację;"

Tak sformułowany punkt wzbudził wiele kontrowersji wśród lekarzy weterynarii. Ze względu na specyfikę usług weterynaryjnych nie było wiadomo, co konkretnie ma on oznaczać. Czy na paragonie ma widnieć każdy zastosowany podczas wizyty lek, rodzaj usługi, czy także dojazd? Nie sprecyzowano także czy w przypadku, gdy lek jest częścią składową usługi, a nie sprzedawanym towarem, jest możliwość dalszego stosowania dotychczasowego sposobu rozliczania?

Prawnicy w przygotowanej opinii przyglądają się sprawie z każdej strony, wychwytując wiele niedomówień prawnych. Przykładowo brakuje w przepisach ustawy VAT nawet podstawowej definicji słowa "nazwa". Ponadto przytoczony paragraf nie jest do końca zgodny z Prawem Farmaceutycznym.

W ocenie opiniujących, przy przedstawionym stanie prawnym i faktycznym, nie ma podstaw prawnych do zmiany zasad określania usługi weterynaryjnej. Nie ma też obowiązku wymieniania na paragonie osobno każdego "bezpośrednio zastosowanego u zwierzęcia przez lekarza weterynarii produktu leczniczego weterynaryjnego lub produktu leczniczego".

Więcej informacji w pliku przekazanym przez Kancelarię Prawną RESULT: http://www.lilw.pl/opinie/opinia_KILW_kasy%20fiskalne.pdf

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20130000363

Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:CashRegister.svg

Klaudia Majcher

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet