papilloma_wart_dog_lipPod pojęciem nowotworu rozumie się każdą nieprawidłową tkankę złożoną z komórek o nieodwracalnie zmienionym genomie. Cechuje się on nieograniczonym, bezcelowym i autonomicznym wzrostem, często będącym szkodliwym dla organizmu. Wyróżnia się guzy niezłośliwe i złośliwe. Te pierwsze narastają powoli i zazwyczaj nie naciekają sąsiednich tkanek, nigdy nie dają przerzutów. Zazwyczaj posiadają torebkę je oddzielającą.

 

Do nowotworów niezłośliwych najczęściej występujących u psów zalicza się: tłuszczaki, brodawczaki oraz gruczolaki gruczołu łojowego. Te pierwsze rozwijają się pod skórą w dowolnym miejscu na ciele. Są one nagromadzaniem zmienionych komórek tłuszczowych.  Zazwyczaj mają okrągły lub owalny kształt o różnej wielkości.  Najczęściej zaobserwować je można u pacjentów powyżej 8. roku życia. Zazwyczaj nie powodują bolesności. Należy jednak pamiętać, iż pewne lokalizacje, np. w pachwinie lub na szyi mogą być źródłem uczucia dyskomfortu.

 

 

Brodawczaki są to niezłośliwe nowotwory pochodzenia nabłonkowego zazwyczaj przyjmujące kształt małej, okrągłej wyniosłości o chropowatej fakturze. Mogą być pojedyncze lub mnogie. Stwierdza się je zazwyczaj w okolicy warg i kończyn. Ich wzrost najczęściej spowodowany jest zakażeniem wirusowym. Brodawczaki obserwuje się głównie u psów młodych, w wieku około 2 lat, czasem u starszych w stanie immunosupresji. Zwykle nie są szkodliwe i ustępują w ciągu kilku miesięcy wraz ze zwalczeniem drobnoustroju przez układ odpornościowy.

Gruczolaki z gruczołów potowych apokrynowych są ograniczonymi guzami. Często zawierają płyn. Najczęściej nie przekraczają średnicy kilku centymetrów. Można zlokalizować je w każdym miejscu na ciele, najczęściej jednak w okolicy głowy i karku. Zwykle te gruczolaki stwierdza się u starszych pacjentów, powyżej lat 8.

W celu zdiagnozowania zmian nowotworowych poleca się wykonanie biopsji aspiracyjnej cienko igłowej. Przy rozpoznaniu guza niezłośliwego należy obserwować zmianę. Jeżeli  lokalizacja nie wywołuje bolesności lub uczucia dyskomfortu nie ma konieczności leczenia. Jeśli jednak stwierdzi się jego niezbędność, to wiąże się ono z zabiegiem chirurgicznym, mającym na celu usunięcie zmiany. W przypadku brodawczaka, szczególnie o niefortunnej lokalizacji, poleca się krioterapię z wykorzystaniem ciekłego azotu.

Źródło:  http://petsci.co.uk/health-care/canine-benign-tumours-lipoma-papilloma-adenoma/

Źródło zjęcia: http://www.nzymes.com/store/pc/catalog/papilloma_wart_dog_lip.jpg

Dagmara Majewska

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet