Pragniemy przedstawić Państwu zestawienie pięciu najpopularniejszych artykułów, które ukazały się we wrześniu.

 

 

 

1. Czy mierzyć ciśnienie krwi w rutynowym badaniu klinicznym? Instrukcja

Ciśnienie krwi jest podstawowym parametrem oceny stanu pacjenta podczas zabiegu operacyjnego oraz w trakcie monitoringu pourazowego. W przypadku wielu chorób, często subklinicznych i nie zawsze bezpośrednio związanych z układem krążenia, dzięki pomiarowi ciśnienia stosowanemu rutynowo w badaniu ogólnym, można wykryć u zwierzęcia problem zdrowotny, a co naważniejsze - w porę zainicjować dokładniejszą diagnostykę oraz wprowadzić niezbędną terapię.

http://vetco.org/index.php/pl/aktualnosci/960-czy-mierzyc-cisnienie-krwi-w-rutynowym-badaniu-klinicznym

2. Opinia w sprawie kas rejestrujących

Na zlecenie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej została wydana opinia w sprawie interpretacji niezwykle istotnej zmiany, o której w kręgach weterynaryjnych jest głośno od kilku miesięcy. Sprawa tyczy się § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących, który brzmi: "Paragon fiskalny zawiera co najmniej: (...) nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację;"

http://vetco.org/index.php/pl/aktualnosci/953-opinia-w-sprawie-kas-rejestrujcych

3. Najczęstsze nowotwory niezłośliwe psów

Pod pojęciem nowotworu rozumie się każdą nieprawidłową tkankę złożoną z komórek o nieodwracalnie zmienionym genomie. Cechuje się on nieograniczonym, bezcelowym i autonomicznym wzrostem, często będącym szkodliwym dla organizmu. Wyróżnia się guzy niezłośliwe i złośliwe. Te pierwsze narastają powoli i zazwyczaj nie naciekają sąsiednich tkanek, nigdy nie dają przerzutów. Zazwyczaj posiadają torebkę je oddzielającą.

http://vetco.org/index.php/pl/aktualnosci/931-najczstsze-nowotwory-niezoliwe-psow

4. Zespół Downa możliwy do wyleczenia?

Naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Stanach Zjednoczonych oraz Narodowego Instytutu Zdrowia wyleczyli nowonarodzoną mysz ze stwierdzonym zespołem Downa. Dokonali tego przy pomocy zaledwie jednej iniekcji leku.

http://vetco.org/index.php/pl/aktualnosci/938-zespo-downa-moliwy-do-wyleczenia

5. Robenakoksib vs meloksykam

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) są rutynowo stosowane w celu zwalaczania bólu okołooperacyjnego oraz stanów zapalnych związanych z chirurgią tkanek miękkich u psów. Robenakoksib jest nowym przedstawicielem tej grupy. W Szwajcarii przeprowadzono badania, które miały na celu ocenić jego skuteczność oraz stopień tolerancji przez pacjentów w łagodzeniu tych objawów.

http://vetco.org/index.php/pl/aktualnosci/966-robenakoksib-vs-meloksykam

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet