dog-ozmafanZrównoważona dieta, zaraz po stosowaniu iniekcji z insuliny, stanowi jeden z najważniejszych elementów leczenia cukrzycy. Pokarm spożywany przez zwierzę ma bezpośredni wpływ na poziom glukozy we krwi. Z tego powodu odpowiednie dopasowanie składników pozwala na utrzymanie pacjenta w dobrej kondycji.

Niestety, nie istnieje jeden, uniwersalny rodzaj diety dla diabetyków, gdyż każdy pies jest inny.  Dopasowując ją należy skoncentrować się na optymalizacji masy ciała, aby uzyskać odpowiednią kondycję zwierzęcia, minimalizacji hiperglikemii po posiłku oraz kontroli hiperlipidemii. Ponadto bardzo ważne są: unikanie cukrów prostych, podawanie posiłków o stałych godzinach, aby zapobiec niekontrolowanym skokom glukozy we krwi oraz zapewnienie smakowitości paszy.

Badania wykazały, że dieta bogata w błonnik ułatwia utrzymanie poziomu glukozy we krwi. Spowalnia on trawienie oraz wchłanianie węglowodanów. Należy jednak pamiętać, że wspomaga również utratę wagi a jego zbyt wysokie stężenie może prowadzić do działań niepożądanych, takich jak brak łaknienia, biegunka, a u niektórych psów - wzdęcia.

U otyłych pacjentów zaleca się stosowanie niskokalorycznej diety, aby ułatwić im utratę ciała. Tu bardzo dobrze sprawdzają się pasze bogate w błonnik i z ograniczoną ilością tłuszczy. Zawartość tych ostatnich nie powinna przekraczać 30% energii metabolicznej. Natomiast celem odżywiania psów z niedowagą jest  normalizacja masy ciała oraz utrzymanie lub poprawa budowy mięśni. U takich pacjentów poleca się paszę z umiarkowaną do dużej zawartością błonnika oraz większą - tłuszczy.

Istnieje silny związek pomiędzy dawką insuliny a stężeniem węglowodanów w posiłku. Wynika to z tego, że powodują one bezpośredni skok glukozy we krwi. Dlatego przy ich doborze warto kierować się indeksem glikemicznym (GI). Produkty o niskiej jego wartości uwalniają glukozę powoli i stopniowo, a o wysokiej - szybko i gwałtownie. Te pierwsze obejmują większość owoców i warzyw, roślin strączkowych, ziaren. Natomiast te drugie to przede wszystkim biały ryż, białe pieczywo, pszenica oraz syrop kukurydziany, glikol propylenowy. Dodając węglowodany do diety należy mieć pewność, że ich spożycie pokrywa się ze szczytowym działaniem insuliny. Dzięki temu nie będą one przyczyną hiperglikemii pacjenta.

Warto nadmienić, że na rynku istnieją suplementy, w  które warto wzbogacić dietę psów cierpiących na cukrzycę. Należy do nich L-karnityna odgrywająca kluczową rolę w metabolizmie tłuszczy. Może ona wspomóc odchudzanie pacjenta otyłego jednocześnie chroniąc mięśnie przed nadmiernym katabolizmem. Ponadto warto dodać kwasy tłuszczowe omega-3, które ułatwią zmniejszenie hiperlipidemii w cukrzycy.

Źródła: http://endocrinevet.blogspot.com/2011/10/q-best-diet-for-dogs-with-diabetes.html

Dagmara Majewska

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet