Iran wytypował kota perskiego jako kandydata do podróży w przestrzeń kosmiczną. Starszy urzędnik programu kosmicznego, Mohammad Ebrahimi, umotywował wybór tym, iż rasa ta nawiązuje do dawnej nazwy państwa. Do tego celu wykorzystane zostaną rakieta napędzana płynnym paliwem, a po osiągnięciu pułapu 120 km - pociski korzystające ze stałego.
Misja miałaby być przygotowaniem badawczym do lotu człowieka w 2018 roku. Wcześniej podejmowane projekty Iranu angażowały szczura, żółwie i owady. Ostatnio, w 2011 roku, miał miejsce lot małpy, którego sukces zakwestionowano. Na konferencji prasowej IRNA podczas fotorelacji podsumowującej projekt, najprawdopodobniej przedstawiono różnych osobników jako jednego bohatera.
Zapowiedź planowanej misji skłoniła wiele grup ochrony zwierząt do protestu, które takie doświadczenia uważają za przestarzałe. Przypadki lotów zwierząt znane są już od lat 60 ubiegłego wieku, kiedy to USA i ZSSR angażowały je w programy kosmiczne. Państwa te dawno jednak zrezygnowały z takich prób. Wynikało to z tego, iż uznano ja za nieetyczne, a także stanowiły one niewystarczający odnośnik do ludzkich doświadczeń. Bardzo szybko okazało się również, że podobne badania można przeprowadzać w pojazdach bezzałogowych.
Źródło: http://www.cbc.ca/news/technology/iran-plans-to-launch-persian-cat-into-space-report-says-1.1856539
Dagmara Majewska