Na portalu naukowym LiveScience możemy zobaczyć zdjęcia mumii młodego psa, przy którym znaleziono pasożyty pamiętające jeszcze czasy starożytne.
Francuska archeozoolog Cecile Callou podczas badania setek zmumifikowanych psów, wydobytych w 2010 i 2011 roku na terenie wykopalisk El Deir w Egipcie, odnalazła jeden okaz, na którym zauważyła liczne pasożyty przytwierdzone do zwierzęcia. Były to krwiopijne kleszcze Rhipicephalus sanguineus, osadzone w okolicy lewej małżowiny usznej. Ponadto w futrze psa znaleziono także krwiopijne muchy Hippobosca longipennis, które są pasożytami zwierząt mięsożernych, oraz kilka innych owadów w stadiach larwalnych.
Rhipicephalus sanguineus to kleszcz, który występuje na całym świecie, jednak najczęściej spotykany jest na terytoriach o cieplejszym klimacie. Pasożytuje na wielu różnych ssakach, ale najkorzystniejszym dla niego gospodarzem są psy. Jego niezwykłość wynika z możliwości odbycia całego cyklu życiowego wewnątrz pomieszczeń oraz hodowli. Jako wektor może przenosić babeszjozę oraz erlichiozę.
Link do galerii: http://www.livescience.com/39856-dog-mummy-parasite-photos.html
Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Egyptian_-_Man_with_Calf_and_Dog_-_Walters_22422_-_Detail_B.jpg
Klaudia Majcher