Anestezjolodzy z Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej w Wiedniu opracowali proste i skuteczne urządzenie do wentylacji płuc dużych zwierząt. Jest ono łatwe w obsłudze i transporcie, ponadto nie wymaga do pracy ani energii elektrycznej, ani sprężonego powietrza. W publikacji czasopisma Journal of Equine Veterinary Education naukowcy potwierdzili skuteczność działania respiratora ratunkowego w przypadku zastosowania go u koni.
Diagnoza i leczenie koni wymaga od lekarza weterynarii nie tylko ogromnej wiedzy, ale także specjalistycznego sprzętu. Ze względu na wielkość płuc u tych zwierząt, zaopatrzenie koni w odpowiednią ilość powietrza jest niezwykle ciężkie w nagłych wypadkach. Podczas pracy terenowej lekarze nie mają dostępu do odpowiednich respiratorów, w które wyposażone są jedynie specjalistyczne szpitale dla dużych zwierząt.
Szef Wydziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Okołooperacyjnej - Yves Moens - wraz ze współpracownikami są od dłuższego czasu zaniepokojeni liczbą koni, które padły w wyniku braku odpowiedniego urządzenia do wentylacji płuc dużych zwierząt w terenie. Naukowcy opracowali specjalną ratunkową pompę, która z powodzeniem może zostać użyta w gospodarstwie, polu czy stajni. Urządzenie wygląda jak pompka do nadmuchiwania materacy powietrznych i jest niezwykle poręczna w transporcie i użytkowaniu. W razie wypadku lekarz weterynarii może na miejscu zaintubować zwierzę, umieszczając rurkę intubacyjną w tchawicy. Pompa respiratora jest połączona z workiem, który w celu dostarczenia powietrza rytmiczne naciska się stopą. Wydech następują za pomocą drugiej, ręcznie sterowanej zastawki.
Dorosły koń potrzebuje około 5-6 litrów powietrza, aby otrzymać odpowiednią ilość tlenu. Respiratory szpitalne są do tego idealne, ale jednak zbyt duże, aby mogły zostać przewiezione do gospodarstwa samochodem osobowym. Nie jest także możliwa ich obsługa w pojedynkę. Chociaż respirator ratunkowy zaprojektowany przez anestezjologów z Vetmeduni może dostarczyć tylko 2,5 litra powietrza, naukowcy uważają, że jest to wystarczające, aby uratować życie zwierzęcia. Jego działanie zostało zbadane podczas kastracji pięciu koni poddanych narkozie. Stopniowa wentylacja przy użyciu 2,5 litrowej pompy wystarczyła, aby utrzymać zwierzęta przy życiu.
Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Two_year_old_budjonny_stallions_in_russia.jpg?uselang=pl
Klaudia Majcher