Szczepienie nie zawsze jest w 100% pożądanym zabiegiem. Zdarza się, że powstanie przeciwciał przeciwko jednemu szczepowi zwiększa ryzyko infekcji innym. Okazuje się, że szczepionka chroniąca prosięta przed często występującym szczepem grypy sprawia, że są one bardziej podatne na szczep, który jest spotykany o wiele rzadziej.

Wyniki zostały opublikowane w Science Translational Medicine1. Zespół badaczy podał prosiętom szczepionkę przeciwko H1N2. Zwierzęta odpowiedziały prawidłowo tworząc przeciwciała blokujące wirusa. Jednak takie działanie wspomogło rozwój infekcji grypy H1N1, która w 2009 roku spowodowała pandemię u ludzi. H1N1 u zaszczepionych prosiąt zaatakował więcej komórek i w konsekwencji spowodował znacznie poważniejsze zapalenie płuc, niż u nieszczepionych zwierząt.

Zróżnicowana odpowiedź immunologiczna zależna jest w tym przypadku od białka o grzybowatym kształcie - hemaglutyniny - które znajduje się na powierzchni cząstek wirusa i pomaga mu połączyć się z komórkami w drogach oddechowych. Ta proteina występuje we wszystkich rodzajach wirusa grypy, jednak wygląd "kapelusza" i "trzonu" różnią się w zależności od szczepu.

W przypadku podania szczepionki przeciwko H1N2 wyprodukowane przeciwciała wiążą "kapelusz" i "trzon" hemaglutyniny wirusa. Okazuje się, że część przeciwciał jest ukierunkowane tylko na "trzon" hemaglutyniny H1N1, co ułatwia wirusowi połączenie z błonami komórkowymi oraz zwiększa efektywność infekowania świń.

Źródło: http://www.nature.com/news/flu-vaccine-backfires-in-pigs-1.13621

Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ballenberg_porcelets.JPG

Klaudia Majcher

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet