Nosówka dotyczy głównie szczeniąt 3-6 miesięcznych, ewentualnie rocznych. Rzadko chorują psy dwuletnie, starsze sporadycznie. Rokowania zazwyczaj są ostrożne, szczególnie u młodszych. Najbardziej niebezpieczna jest nosówka nerwowa. Śmiertelność z jej powodu wynosi 30-80%.
Przy podejrzeniu tej choroby należy wykonać badania krwi oraz moczu. W obrazie morfologicznym w początkowym stadium obserwuje się limfopenię, natomiast podczas zakażenia bakteryjnego - regeneratywną leukocytozę. W celu potwierdzenia diagnozy zaleca się wykrycie wirusa przy użyciu testu immunofluorescyjnego. Badania serologiczne stosuje się rzadko, gdyż przeciwciała mogą być obecne u zwierząt szczepionych. W takim wypadku należy je powtórzyć po ok 2 tygodniach i sprawdzić, czy miano ich wzrosło.
W początkowym etapie choroby, kiedy wirus nie jest jeszcze obecny w narządach, można zastosować surowicę. Później, przy rozwoju nosówki nieżytowej, leczenie opiera się głównie na łagodzeniu objawów wtórnych zakażeń, poprawie kondycji. Konieczna jest antybiotykoterapia, którą powinno kontynuować się przez tydzień od ustąpienia gorączki. Można stosować także preparaty immunostymulacyjne. Konieczne są dodatkowo płynoterapia i zastosowanie karmy o wysokich dawkach energetycznych. Przy formach podostrej lub nerwowej ordynuje się glikokortykosteroidy w celu zahamowania procesu autoagresji. Ponadto należy stosować preparaty hamujące objawy tej formy: leki przeciwdrgawkowe, poprawiające ukrwienie mózgu, czy witaminy z grupy B.
Najważniejszym elementem zarządzania nosówką jest profilaktyczne stosowanie atenuowanych szczepionek. Najlepiej rozpocząć je w wieku 6-7 tygodni, a kolejne w wieku 9 i 12 tyg. Najnowsze badanie sugerują, aby ostatnią dawkę podać jednak w wieku 14 tyg. Ponadto należy doszczepiać wszystkie dwuletnie psy. Według najnowszych badań kolejne dawki nie są konieczne, gdyż przeciwciała utrzymują się w organizmie przez okres 5-7 lat. Jednakże nie ma pewności co do dokładnego czasu utrzymywania się odporności.
część pierwsza artykułu: http://vetco.org/index.php/en/news/970-nosowka-cz1
Źródła: http://vetmedicine.about.com/od/dogdiseasesconditions/a/CW-Distemper.htm
http://www.healthcommunities.com/canine-distemper/symptoms.shtml
http://www.petmd.com/dog/conditions/respiratory/c_dg_canine_distemper
Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bundesarchiv_Bild_183-2005-0624-513,_Berlin,_Staupeimpfung_f%C3%BCr_Hunde.jpg
Dagmara Majewska