Przewlekła infekcja Toxoplasma gondii powoduje u myszy utratę wrodzonego strachu przed kotami. Według najnowszych badań, których wyniki zostały opublikowane 18 września br. w czasopiśmie PLOS ONE, nieprawidłowe zachowanie występuje, nawet gdy pasożyt nie jest wykrywalny w mózgu gryzonia.

Utrata lęku przez myszy jest "przydatna" zarówno pasożytowi, jak i (oczywiście względnie) kotom. Zwierzę otrzymuje łatwy do zdobycia posiłek, a Toxoplasma gondii - sprzyjające rozmnażaniu miejsce, czyli przewód pokarmowy.

Według badań przeprowadzonych przez Wendy Ingram - absolwentkę Uniwersytetu Kalifornijskiego - w mózgu myszy dochodzi do długoterminowych, nieodwracalnych zmian, wywołanych obecnością cyst pasożyta. Okazuje się, że nieustraszony behawior utrzymuje się u myszy, u których już długo nie występują grypopodobne objawy toksoplazmozy, a nawet miesiące po pozbyciu się infekcji z organizmu.

Stosując zmodyfikowany genetycznie szczep Toxoplasma gondii, który nie produkuje cyst, a tym samym nie może spowodować przewlekłej infekcji mózgu, autorka badania wykazała, że nienormalne zachowanie gryzoni można zaobserwować nawet 4 miesiące po całkowitym usunięciu drobnoustrojów z organizmu myszy. Kolejnym krokiem jest obserwacja odpowiedzi systemu odpornościowego gryzonia na zakażenie Toxoplasma gondii.

W celu przypomnienia: cykl życiowy Toxoplasma gondii

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Toxoplasmosis_life_cycle_en.svg

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Toxoplasma_gondii_Life_cycle_PHIL_3421_lores.jpg

Źródło: http://phys.org/news/2013-09-toxoplasma-infected-mice-unafraid-cats-parasite.html

Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:D0b1d0b0d0bbd0b4d18bd180d0b3d0b0d0bd23.jpg

Klaudia Majcher

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet