Śmierć wielu żółwi, których naturalnym środowiskiem życia jest toń morska, to często wynik przypadkowego zaplątania się gadów w sieci używane do połowów ryb. Naukowcy wpadli na bardzo prosty, lecz niezwykle skuteczny sposób zmniejszenia liczby złapanych zwierząt - sieci rybackie zostaną oświetlone promieniowaniem ultrafioletowym.
Podczas połowów rybacy często natrafiają na uwięzione w sieciach żółwie. Takie przypadkowe złapanie zwierzęcia staje się poważną barierą, zagrażającą odnowie populacji wielu gatunków żółwi morskich. Naukowcy zauważyli, że żółwie zielone, karetta oraz skórzaste potrafią wykrywać światło UV. Jest to umiejętność, której nie posiadają niektóre gatunki ryb.
Zespół badaczy wyposażył sieci rybackie w źródło światła UV, które następnie przetestowano wokół Punta Abreojos oraz Bahía de los Ángeles w Meksyku. Przeprowadzona doświadczalnie akcja pokazała, że jest to dobry sposób na zmniejszenie ilości złowionych w sieci żółwi. Z zebranych danych wynika, że liczba przypadkowo schwytanych gadów zmniejszyła się o 40%. Ponadto zastosowana przez naukowców technika nie zmniejszyła ilości złowionych ryb. Dotychczasowe testy odbyły się w nocy, następnym krokiem jest próba światła UV w ciągu dnia.
Źródło: http://conservationmagazine.org/2013/09/uv-lights-reduce-turtle-bycatch-2/
http://rsbl.royalsocietypublishing.org/content/9/5/20130383.abstract
Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Loggerhead_ted-noaa.jpg
Klaudia Majcher