Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) są rutynowo stosowane w celu zwalaczania bólu okołooperacyjnego oraz stanów zapalnych związanych z chirurgią tkanek miękkich u psów. Robenakoksib jest nowym przedstawicielem tej grupy. W Szwajcarii przeprowadzono badania, które miały na celu ocenić jego skuteczność oraz stopień tolerancji przez pacjentów w łagodzeniu tych objawów.
Robenokoksib jest wysoce selektywnym inhibitorem cyklooksygenazy 2 (COX-2). Dzięki temu doprowadza do zmniejszenia bólu i stanów zapalnych, przy jednoczesnym zminimalizowaniu negatywnych skutków wynikających ze stosowania tych nieselektywnych. Ogranicza to ryzyko uszkodzeń układu pokarmowego oraz zaburzeń krzepliwości do minimum. Dodatkowo lek ten charakteruzje się szybkim początkiem działania oraz wysoką dostępnością nawet przy podaniu doustnym. Jest on szybko usuwany z kompartmentu centralnego, ale mimo to utrzymuje terapeutyczne stężenie w miejscach zapalenia.
We wspomnianym badaniu wzieło udział łącznie 174 psy, które poddano chirurgii tkanek miękkich. W sposób losowy podzielono je na dwie grupy w stosunku 2:1. Pierwsza z nich - badana - otrzymywała robenakoksib (n=118) a druga - kontrolna pozytywna - meloksykam (n=56). Każdemu pacjentowi przed operacją podano dawkę początkową podskórnie (robenakoksib 2 mg / kg, meloksykam 0,2 mg / kg), a następnie codziennie zaordynowano doustne (robenakoksib 1-2 mg / kg, meloksykam 0,1 mg / kg) przez 12 dni od zabiegu (zakres 10 -14). Bolesność oraz stan zapalny oceniano subiektywnie za pomocą Glasgow Pain Scale Composite (GCPS) przez lekarzy klinicystów, co stanowiło podstwową informację, a dodatkowo przez lekarzy i właścicieli zwierząt.
Wynik badania był jednoznaczny. Zastosowany schemat leczenia przy użyciu robenoksibu pacjenci tolerowali bardzo dobrze. Ponadto zauważono przewagę jego skuteczności w porównaniu do meloksykamu w zwalczaniu bólu okołooperacyjnego oraz objawów stanów zapalnych wynikajacych z chirurgii tkanek miękkich u psów.
Źródło: http://www.biomedcentral.com/1746-6148/9/92#
Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Medication_Paracetamol.JPG
Dagmara Majewska