Według naukowców szczepienie krów przeciwko E. coli O157 może zmniejszyć ilość przypadków choroby występującej u ludzi nawet o 85%. Bydło jest głównym rezerwuarem tej chorobotwórczej dla człowieka bakterii. Powoduje ona poważne zakażenia przewodu pokarmowego, w konsekwencji prowadząc u ludzi nawet do śmierci. Człowiek może zarazić się przez kontakt z odchodami chorych zwierząt, spożywanie skażonej żywności oraz picia wody, w której znajdują się bakterie.

Badanie opublikowane w internetowym czasopiśmie PNAS zostało przeprowadzone przez zespół naukowców z Uniwersytetu w Glasgow, współpracujących z Uniwersytetem w Edynburgu, Royal Veterinary College, Scotland's Rural College, Health Protection Scotland oraz Szkockim Laboratorium Referencyjnym E. coli O157/VTEC. Opiera się ono na danych z medycyny weterynaryjnej, medycyny ludzkiej oraz biologii molekularnej.

Wiadomo, że ryzyko zakażenia E. coli O157 jest szczególnie wysokie, gdy bydło przez pewien czas wydala wraz z kałem duże ilości bakterii. Podanie szczepionki powoduje zmniejszenie ilości zarazka w odchodach, czego konsekwencją jest ograniczenie występowania choroby u ludzi nawet o 85%.

Podany procent stanowi silne poparcie dla rutynowego stosowania szczepionki w hodowlach krów. W związku z tym prowadzone są ustalenia dotyczące aspektu ekonomicznego stworzenia programu szczepień bydła. Straty w USA związane z leczeniem ludzi, zmniejszoną produktywnością oraz stratami żywności szacowane są na setki milionów dolarów rocznie.

Jednak istnieje pewien problem dotyczący skuteczności szczepionki - jedyna dostępna na rynku amerykańskim nie jest w pełni licencjonowana ze względu na niewielki wpływ na zdrowie bydła. Otóż E. coli O157 nie szkodzi samym zwierzętom, co sprowadza szacowanie zalet szczepienia jedynie do oceny wpływu leczenia krów na zachorowalność ludzi.

Źródło: http://phys.org/news/2013-09-vaccinating-cattle-coli-o157-human.html
Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vache_d%27Abondance.jpg

Klaudia Majcher

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet