Nagrody Ig Nobla, inaczej Antynoble, to amerykańska parodia Nagród Nobla. Rozdanie odbywa się każdego roku na początku września, kiedy to wyłonionych zostaje 10 prac naukowych, które "najpierw wzbudzają śmiech, a następnie skłaniają do przemyśleń". Organizatorem przedsięwzięcia jest redakcja satyrycznego pisma Annals of Improbable Research (AIR), a nagrody wręczają prawdziwi laureaci Nobla. Stawka w konkursie to miliard dolarów... wycofanych z obiegu w Zimbabwe, wartych około 4 dolarów amerykańskich.
W tym roku na Uniwersytecie Harvarda pojawili się nobliści: Dudley Herschbach (chemia, 1986 r.), Eric Maskin (ekonomia, 2007 r.), Roy Glauber (fizyka, 2005 r.) oraz Frank Wilczek (fizyka, 2004 r.).
Antynobel w dziedzinie medycyny powędrował do japońskich badaczy, który za pomocą muzyki operowej stymulowali myszy po przeszczepie serca, a co więcej, udowodnili, że takie działanie przedłuża zwierzętom życie. Z pełnym tekstem badania możemy zapoznać się na stronie internetowej:
http://www.cardiothoracicsurgery.org/content/7/1/26
Najbardziej zadziwiające odkrycie wśród badań biologicznych i astronomicznych dotyczyło żuków gnojowych. Naukowcy odkryli, że wspomniane owady wykorzystują do orientacji w terenie Drogę Mleczną. W tym międzynarodowym przedsięwzięciu wzięli udział: Marie Dacke, Emily Baird, Marcus Byrne, Clarke Scholtz i Eric Warrant. Szczegóły badania na stronie internetowej:
http://www.cell.com/current-biology/retrieve/pii/S0960982212015072
Kolejne, bliskie weterynarii badanie dotyczyło krów. Bert Tolkamp, Marie Haskell Fritha Langford, David Roberts i Colin Morgan odkryli zależność, że im dłużej krowa leży, tym większe jest prawdopodobieństwo, że wstanie, jednak jeśli już wstanie, trudno przewidzieć, kiedy się położy. Z pewnością lekarze terenowi będą zachwyceni tym pomocnym w codziennej praktyce twierdzeniem. Szczegóły możemy poznać klikając w link poniżej:
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0168159110000547
Poza wyżej wymienionymi nagrodami na gali rozdano Ig Noble w dziedzinach: psychologii, bezpieczeństwa, fizyki, chemii, archeologii oraz zdrowia publicznego.
Źródło: http://www.improbable.com/ig/winners/#ig2013
Klaudia Majcher