Stetoskop, zwany także fonendoskopem, jest niezbędnym narzędziem diagnostycznym w praktyce weterynaryjnej. Wybór odpowiedniego sprzętu nie może być zbyt pochopny, a sam zakup powinno dostosować się do indywidualnych potrzeb lekarza weterynarii oraz kategorii pacjentów, z jakimi ma na co dzień do czynienia.
Należy pamiętać, że za pomocą stetoskopu możemy usłyszeć nie tylko zastawki serca czy przepływające przez płuca powietrze, ale także odgłosy pasażu treści jelitowej oraz przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Wyjątkowo długa historia tego przyrządu sięgająca początku XIX wieku, jednoznacznie wskazuje istotność osłuchiwania, natomiast ciągły rozwój technologii medycznych sprawia, że oferta firm zajmujących się dystrybucją sprzętu jest coraz to bogatsza. Każdy lekarz weterynarii, zarówno na początku jak i w trakcie swojej drogi zawodowej, staje przed trudnym zadaniem wyboru najlepszego dla siebie sprzętu.
Stetoskopy ogólnie dzielimy na trzy rodzaje: akustyczne, elektroniczne oraz położnicze. Powszechnego zastosowania w medycynie weterynaryjnej doczekały się pierwsze z nich, tzw. stetoskopy membranowe, który w związku z różnorodnością przypadków klinicznych, są obecnie dostępne w wielu wariantach. Zbudowane są z głowicy (zaopatrzonej w membranę oraz opcjonalnie w lejek), przewodu, liry oraz oliwek. Gdy używamy zakończenia z lejkiem, dokładniej słyszalne są tony o niskiej częstotliwości, natomiast przy użyciu końcówki wyposażonej w membranę - tony o wyższej częstotliwości. Spowodowane jest to powstawaniem fali akustycznej, docierającej do ucha badającego bez lub za pomocą plastikowej membrany.
W zależności od potrzeb lekarz weterynarii ma do wyboru kilka rodzajów stetoskopów: internistyczny, kardiologiczny, pediatryczny oraz neonatalny. Różnią się one wielkością i rodzajem głowicy, która może być jedno- lub dwustronna. Najważniejszym elementem fonendoskopu jest bezsprzecznie głowica, gdyż od niej zależy przeznaczenie. Najmniejsze stetoskopy (neonatalne) są użyteczne podczas badania nowonarodzonych szczeniąt, kociąt, a także gryzoni czy niewielkich ptaków. Sprzęt pediatryczny przydaje się w diagnozie chorób młodych oraz niewielkich gabarytowo psów i kotów oraz innych, średniej do małej wielkości zwierząt. Większe fonendoskopy (internistyczny i kardiologiczny) nadają się do osłuchiwania dorosłych zwierząt towarzyszących, a także koni, krów czy świń. W przypadku zwierząt gospodarskich warto zaopatrzyć się w sprzęt o możliwie długim przewodzie, tak, aby badanie dużego osobnika było możliwe do wykonania. Kolejną cechą, która jest istotna przy wyborze stetoskopu, to rodzaj przewodu słuchowego. Nie zawsze badane zwierzę okazuje posłuszeństwo, a każdy jego dodatkowy ruch powoduje szmery przy osłuchiwaniu. Wybierając stetoskop dwuprzewodowy trzeba zapobiegać powstawaniu niepożądanych, dodatkowych szmerów tarcia.
Bezsprzecznie stetoskop dla lekarza weterynarii musi cechować wysoka jakość i trwałość wykonania. Ze względu na zastosowanie względnie delikatnego sprzętu w codziennym badaniu klinicznym zwierząt, jego wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, zaraz po dokładności przekazywania i wzmacniania dźwięków, jest sprawą kluczową. Warto, poza oceną subiektywną, zastanowić się również nad stroną techniczną. Najtańszy sprzęt, dostępny w ofercie wielu sklepów może być w kwestii zarówno wytrzymałości, jak i precyzyjności zawodny. Inwestycja w sprzęt z gwarantowaną jakością, produkowany z najwyższej jakości materiałów, jest rozsądnym wyborem.
Spośród wielu firm, zajmujących się produkcją i dystrybucją stetoskopów, warto zwrócić uwagę na niemiecką firmę HEINE, z ponad 60-cio letnim doświadczeniem. Solidnie wykonane głowice oraz przewody słuchowe z pewnością wytrzymają niejednego trudnego pacjenta i umożliwią jego dokładne osłuchanie. Producent zapewnia 5-letnią gwarancję na materiały i wady fabryczne.
Więcej informacji oraz pełna oferta dostępna jest na stronie internetowej:
http://www.plusultra.pl/oferta/stetoskopy