Próchnica jest to proces postępującej demineralizacji szkliwa i zębiny o złożonej etiologii, stosunkowo rzadko występujący u mięsożernych. Badania przedstawione przez Journal of Veterinary Dentistry wskazują, że 5,3% populacji psów w wieku ponad jednego roku posiadają jedną lub więcej zmian tego typu. U 53% ososbników z tej grupy obserwuje się je symetrycznie na obu łukach zębowych.
Uważa się, że próchnica spowodowana jest głównie przez bakterie fermentujące węglowodany na powierzchni zębów. Podczas tego procesu produkowane są kwasy, które prowadzą do demineralizacji szkliwa i zębiny. W kolejnym etapie obnażony fragment miazgi zęba jest nadtrawiany przez wszystkie drobnoustroje jamy ustnej, a także przez białe krwinki krwi. W tym momencie, zmiany uważa się za nieodwracalne. Do rozwoju próchnicy przyczynia się ogólny stan zdrowia zwierzęcia oraz dieta bogata w węglowodany. Psy o słabo zmineralizowanym szkliwie, niższym pH śliny, złej higienie jamy ustnej uważa się za predysponowane.
Wyróżnia się pięć podstawowych etapów obserwowanych w przebiegu próchnicy. (1) uszkodzenie obejmuje jedynie szkliwo, (2) przenika ono do zebiny, jednocześnie nie naruszając miazgi, (3) zmiany dotyczą wszystkich trzech elementów budowy korony, (4) następuje jej poważne uszkodzenie, (5) dochodzi do utraty większości naddziąsłowej części zęba, pozostaje jedynie korzeń.
Istnieje kilka sposobów leczenia zmian próchnicowych, których wybór zależy od stopnia ich zaawansowania. Na pierwszym (1) i drugim (2) etapie zaleca się usunięcie uszkodzonych tkanek, a następnie wykonanie plomby z amalgamatu, kompozytu lub cementu. Trzecie stadium (3) wymaga leczenia kanałowego. W przypadku kolejnych (4) i (5) ekstrakcję uważa się za metodę z wyboru.
Po wykonanym zabiegu należy kontrolować jamę ustną co pół roku w celu sprawdzenia, czy pozostałe zęby nie cierpią na próchnicę. Warto przekonać właściciela do ich codziennego szczotkowania. Ponadto można zalecić twardą karmę o zrównoważonej ilości węglowodanów, utrzymującą odpowiednie zasadowe pH śliny.
Źródło: http://www.petmd.com/dog/conditions/mouth/c_multi_dental_caries?page=show#.UjLuEsa-2m4
Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File%3ADo_i_look_funny_or_something.jpg
Dagmara Majewska