Leptospiroza to choroba wielu gatunków zwierząt oraz ludzi wywoływana przez Gram-ujemne bekterie, których poznano już około 200 serotypów. Stanowi jedną z najbardziej istotnych chorób przenoszonych przez zanieczyszczoną wodę na świecie. Obecnie uznawana jest za ważną przyczynę niewydolności nerek u psów.
Za najbardziej zagrożone uważa się nieszczepione psy, które wchodzą w kontakt ze skażoną wodą. Wzorst zachorowalności obserwuje się w miesiącach wiosennych i jesiennych, gdy w przyrodzie obserwuje się ulewne deszcze i podnosi się poziom zalewisk. Kretki, dzięki swoistej budowie, łatwo wnikają przez nieuszkodzoną błonę śluzową, a także przez urażoną skórę do krwi. Zdarzają się przypadki zakażenia śródmacicznego oraz podczas krycia. W organiźmie leptospiry mają powinnowactwo do nabłonka bliższego kanalików nerki, przewodu żółciowego oraz śródbłonka naczyń. Mogą również rozprzestrzeniać się w śledzionie, centralnym układzie nerwowym, oczach i narządach płciowych.
Zależnie od serotypu, którym zakażone jest zwierzę objawy mogą być nieswoiste lub bardzo charakterystyczne. Przebieg zakażenia L. canicola, specyficznego dla psów, jest zazwyczaj subkliniczny. Czasem może spowodować uszkodzenie nerek oraz wątroby. Natomiast L. icterhemorrhagiae i inne wywołują najczęściej ostre śródmiąższowe zapalenie nerek prowadzące do mocznicy i zwłóknienia tych narządów oraz zwyrodnienie i martwicę hepatocytów. W przebiegu obserwuje się wymioty, azotemię, odwodnienie, biegunkę wielomocz lub skąpomocz. Oprócz tego charakterystyczne są żółtaczka, jak również niedokrwistość i hipoproteinemia.
Ostateczne potwierdzenie choroby jest bardzo trudne. Można przeprowadzić badanie mikroskopowe moczu, które wykaże obecność krętek lub test immunofluorescencyjny. Za najpewniejsze, jednak, uważa się pobranie wycinka do analizy histopatologicznej i do hodowli bakteryjnej.
Większość pacjentów wymaga hospitalizacji. Płynoterapię należy dostosować do potrzeb zwierzęcia i objawów jakie prezentuje. Antybiotykoterapia jest niezbędna, aby wyeliminować przyczynę choroby. Stosuje się doustne doksycyklinę lub amoksycylinę, albo dożylne ampicylinę czy penicylinę G. Po tych dwóch ostatnich należy podawać doksycyklinę, przez co najmniej dwa tygodnie.
Leptospiroza może być śmiertelną chorobą, nawet przy odpowiednim leczeniu antybiotykami. Szacuje się, że 10-30% przypadków z umiarkowanym lub ciężkim uszkodzeniem narządów kończy się eutanazją. Z tego względu bardzo ważne jest zapobieganie. Zaleca się coroczne szczepienia przeciwko czterem sterotypom, te przeciwko dwóm na ogól nie zapełniają ochrony krzyżowej.
Źródła: http://www.petmd.com/blogs/fullyvetted/2012/sept/leptospirosis_part_1#.UjIFYMa-2m4
http://www.petmd.com/blogs/fullyvetted/2012/sept/leptospirosis_part_2#.UjIFosa-2m4
Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Swimming_dog_bgiu.jpg
Dagmara Majewska