W chwili kupna lub adopcji właściciel bierze na siebie dużą odpowiedzialność. Często nie jest on świadomy, jak wiele troski będzie wymagał od nich "nowy członek rodziny". Zaniedbanie nawet drobnych obowiązków lub nieświadomość konsekwencji mogą być źródłem niezadowolenia kota a nawet pogorszenia jego stanu zdrowia. Warto wskazać właścicielom, jak w łatwy sposób tego uniknąć.
Przede wszystkim kot musi mieć zapewnioną zrównoważoną dietę dostosowaną do jego stylu życia. Warto, aby proponowane smaki zmieniane były co jakiś czas. Jest to ważne, gdyż pupile szybko nudzą się monotonną dietą. Należy uczulić właściciela, iż w żadnym przypadku nie powinno się przekarmiać zwierzęcia. Szacuje się, że 50% populacji domowych kotów cierpi na nadwagę lub otyłość, co z pewnością predestynuje do rozwoju innych chorób. Konieczne jest także zapewnienie stałego dostępu do wody. Jeśli zwierzę nie wykazuje nią zainteresowania warto moczyć pokarm lub kupować saszetki z wilgotną karmą.
Bardzo ważne jest także zapewnienie dogodnego miejsca do wypróżniania się zwierzęcia oraz zachowanie go w czystości. Ponadto, należy zwrócić uwagę, czy po wymianie żwirku nie zauważa się zmian typowych dla alergii. Jeśli właściciel posiada więcej niż jednego kota to każdemu z nich musi zapewnić oddzielną kuwetę oraz wystawić jedną dodatkową. Dzięki temu można uniknąć znaczenia terenu.
Oprócz podstawowych potrzeb fizjologicznych pupil posiada także inne. Naturalnym zachowaniem u kota jest drapanie i ostrzenie pazurów. W ten sposób znaczy swoje terytorium oraz rozciąga mięśnie. Z tego powodu właściciel powinien zapewnić mu miejsce, gdzie będzie mogł to robić bez większych szkód. Warto, aby eksperymentował z rożnego rodzaju ?drapakami? pionowymi lub poziomowymi, dostosowanymi do preferencji pupila. Oprócz tego, zaleca się udostępnienie mu rożnego rodzaju zabawek. Będą one stymulować jego układ nerwowy oraz pozwolą nawiązać więź między zwierzęciem a właścicielem. Przede wszystkim pomogą utrzymać go w zdrowej kondycji.
W szczególności jednak, należy uczulić właściciela, że każde zwierzę wymaga profesjonalnej opieki weterynarza i monitorowania jego stanu zdrowia. Konieczne jest dostosowanie planu szczepień oraz odrobaczania indywidualnie do stylu życia zwierzęcia. Ponadto, regularne wizyty kontrolne składające się z podstawowego badania klinicznego oraz analizy krwi i moczu mogą pozwolić na wczesne wykrycie choroby i jej skuteczne wyleczenie.
Źródło zdjęcia: http://cute-n-tiny.com/wp-content/uploads/2009/07/b-w_kitten_hand_560-400x400.jpg
Dagmara Majewska