FIC (feline idiopathic cystitis) wymaga szczegółowej diagnostyki różnicowej, sprowadzającej się do wykluczenia wszelkich możliwych przyczyn schorzeń pęcherza moczowego. Jest to choroba o nieznanym podłożu, charakteryzująca się uciążliwym zapaleniem pęcherza moczowego.

Widoczne zmiany w zachowaniu kota, takie jak: oddawanie moczu poza kuwetę, produkowanie niewielkich ilości moczu, często o niefizjologicznej barwie, nieudane, częste, a także bolesne próby oddawania moczu, lizanie okolicy krocza w celu uśmierzenia bólu, mogą wskazywać na idiopatyczne zapalenie pęcherza moczowego. Kot z FIC to taki, który posiada jeden lub więcej z wyżej wymienionych objawów, typowych dla wszystkich chorób dolnych dróg moczowych. Statystycznie od 55% do 60% kotów mających problemy z pęcherzem moczowym, ostatecznie diagnozuje się jako cierpiące na FIC. Zazwyczaj są to zwierzęta w wieku do 10 lat.

Największym kłopotem w leczeniu idiopatycznego zapalenia pęcherza moczowego jest nieznany czynnik etiologiczny choroby. Przypuszcza się, że duży udział mają tutaj takie czynniki ryzyka jak stres oraz otyłość, które uważa się za wyzwalające chorobę. Dla kota sytuacją stresogenną może być zmiana diety, środowiska, pogody, wprowadzenie nowego zwierzęcia lub osoby do otoczenia, zbytnie zagęszczenie zwierząt, niewłaściwy wygląd, umiejscowienie czy też zawartość kuwety. Innymi możliwościami, które należy wziąć pod uwagę w diagnostyce przyczyny FIC, są infekcje wirusowe, zaburzenia odporności, niekompletna warstwa ochronna wnętrza pęcherza (glikozaminoglikany), a także zaburzona przepuszczalność ścian pęcherza moczowego.

Należy pamiętać, że FIC jest nie tylko bolesne i przykre dla samego kota, a także nieprzyjemne dla właściciela. U kota mogą rozwinąć się zmiany behawioralne, które powodują agresję w stosunku do człowieka.

W każdym przypadku powinno zadbać się o właściwe dodatki żywieniowe, wspomagające główną terapię. Suplement diety Cystophan w swoim składzie zawiera m.in. N-acetylo-D-glukozaminę, która jest materiałem budulcowym do tworzenia GAG (warstwy glikozaminoglikanów wyściełającej pęcherz), kwas hialuronowy jako jeden z głównych komponentów GAG oraz L-tryptophan pomagający ograniczyć stres i lęk.

Źródło: http://www.michvet.com/Client%20Education%20Handouts/Internal%20Medicine%20handouts/Feline%20Idiopathic%20Cystitis.pdf

http://www.veterinarypartner.com/Content.plx?A=612

http://www.petmd.com/blogs/fullyvetted/2011/dec/treating_feline_idiopathic_cystitis#.Ui4_oMbIbGA

Klaudia Majcher

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet