Kostniakomięsak u psów (osteosarcoma) to niezwykle złośliwy nowotwór szkieletu lokalizujący się najczęściej w okolicy kolana lub łokcia. Pierwszymi objawami są kulawizny pojawiające się bez wyraźnego powodu oraz niechęć do ćwiczeń, chudnięcie, bezsenność. Często towarzyszą temu zapalenie oraz obrzęki.
Aktualnie leczenie polega na amputacji chorej kończyny i chemioterapii zwalczającej komórki nowotworowe rozprzestrzenione po ciele. Czasem stosuje się radioterapię w celu zmniejszenia odczuwanego bólu. Jednakże, ze względu na bardzo wysoką złośliwość, rokowanie jest zazwyczaj ostrożne. Przy odpowiednim leczeniu oraz opiece zaledwie 25% chorych psów dożywa kolejnych dwóch lat.
Naukowcy w Auburn University w Stanach Zjednoczonych obecnie poszukują nowej terapii w oparciu na nowatorskiej kuracji zwanej oncolitics. Wykorzystuje ona zmodyfikowane genetycznie wirusy zdolne do zainfekowania komórek nowotworowych. Po wniknięciu do ich wnętrza dochodzi do namnażania wirusa, co w konsekwencji prowadzi do pęknięcia komórek. Proces ten postępuje geometrycznie, a ta atenuwana cząsteczka organiczna rozprzestrzenia się po całym organizmie. Dzięki temu można znacznie zmniejszyć ryzyko przerzutów.
Oncolitics to bardzo obiecujący rodzaj terapii chorych na raka. Już wiele badań zostało wykonanych na jej temat. Jeśli te, dotyczące nowotworu kości u psów okażą się skuteczne, to istnieje nadzieja na zastosowanie jej u ludzi.
Źródło: http://petsci.co.uk/health-care/therapy-bone-cancer-in-dogs/
Dagmara Majewska