dogbowlCoraz ostrzejsza wydaje się dyskusja na temat wyższości  lub niższości domowego jedzenia nad gotowymi paszami. W artykule zamieszczonym w w czerwcowym numerze JAVMA opublikowano badanie oceniające  200 przepisów diet pochodzących z 34 niezależnych źródeł. Porównano propozycje receptur zarówno z weterynaryjnych podręczników, poradników dla właścicieli jak i stron internetowych.  Wyniki są rozczarowujące.

Przede wszystkim, większość przepisów (184 z 200, tj 94%) zawierało niejasne lub niekompletne informacje na temat źródła wymaganych jednego lub więcej z zakładanych składników, metod ich  przygotowania lub proponowanych suplementacji.

Jedynie 3 przepisy zawierały wszystkie niezbędne składniki odżywcze (NSO) w odpowiednich stężeniach, a kolejne 2 w ilościach osiągających ich minimalną dawkę. W 9 dietach umieszczono komplet NSO o koncentracji przekraczającej założenia Association of American Food Control Officials (AAFCO). Ogólnie rzecz ujmując, większość diet (190 z 200, tj 95%)  nie spełniało wytycznych w przynajmniej jednym z NSO, a wiele z nich (83,5%) posiadało jeszcze więcej niedoborów. Niektóre braki były tak poważne, że stężenie niezbędnych składników odżywczych nie wykazywało nawet zalecanych 50%. Niedomiary dotyczyły między innymi witaminy D (zauważono je w 97 przepisach ze 102, tj. 95,1%), cynku (w 76 ze 138, tj. 55,1%), choliny (w 56 ze 129, tj. 43,4%). Natomiast, 9 propozycji przekroczyło bezpieczne górne stężenie dla witamy D, a 6 - dla kwasów omega-3.

Dodatkowo, podczas badania udowodniono, że regularne zmiany w dietach nie rekompensują braków niedoborowych. Oceniono 3 grupy, z której każda składała się z minimum siedmiu odrębnych przepisów. Zaobserwowano, że nawet w sytuacji, kiedy pies żywił się wszystkimi siedmioma, niedomiary były nadal stwierdzane. Wynika to z tego, iż przedstawiane diety mają podobne braki w NSO.

Warto zaznaczyć, że przepisy diet bilansowane przez lekarzy weterynarii miały najmniejszą ilość niedoborów w stosunku do tych, które były przygotowywane przez innego rodzaju specjalistów. Mimo, iż nie są one idelane, to właśnie te propozycje poleca się w przygotowaniu domowego jedzenia u zwierząt.

Źródła: http://www.petmd.com/blogs/nutritionnuggets/jcoates/2013/sept/most-homemade-dog-foods-inadequate-nutrition?icn=HP-HEALTH&icl=95%%20of%20Home-Prepared%20Dog%20Food%20Recipes%20Found%20Lacking#.UioUC8a-2m6

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23683013

Źródło zdjęcia: http://www.montrealdogblog.com/wp-content/uploads/2011/08/dogbowl.jpg

Dagmara Majewska

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet