12-best-supplements-for-a-healthy-dog-210x210Po sukcesach odniesionych w ludzkiej branży zajmującej się dodatkami żywieniowymi, przyszedł czas na weterynarię. Coraz większą popularnością cieszą się suplementy zarówno w codziennej diecie, jak i wspomaganiu leczenia zwierząt. Są one uzupełnieniem dawki żywieniowej w witaminy, minerały, prebiotyki, probiotyki. Poniżej prezentujemy zestawienie najkorzystniejszych z nich.

12. Witamina C. Jej zastosowanie zwiększa bakteriobójczą aktywność leukocytów u psów.

11. Witamina A. Uzupełnianie diety w witaminę A uważa się za korzystne w terapii egzogennego zapalenia trzustki, podczas której uzupełnia się niedobory enzymów.

10. Selen. Niedobory tego mikroelementu są bardzo niekorzystne, gdyż jest on ważnym antyoksydantem. Należy je bezwzględnie uzupełniać. Udowodniono także, iż w przypadku 'starzejącej się' prostaty dodatkowe wzbogacanie diety w selen może zmniejszyć ryzyko uszkodzeń DNA i obumierania komórek .

9. Tauryna. Korzystne właściwości tego aminokwasu  zauważono w terapii psów cierpiących na kardiomiopatię. Ponadto, polecana jest w celu obniżenia ryzyka pojawienia się nefrotoksyczności w wyniku pewnych immunosupresantów.

8. L-karnityna. Ze względu na jej uczestnictwo w katabolizmie tłuszczów uważa się, że może wspomagać odchudzanie.

7. Zielona herbata . Korzyści z jej stosowania obejmują: działanie przeciwutleniające, ograniczające ryzyko nowotworów, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Wykazano także, iż poprawia wrażliwość na insulinę.

6. L-tryptofan. Jest prekursorem serotoniny, dlatego wykorzystuje się go w celu zmniejszenia lęku, strachu i agresji.

5. Sylibina. Ekstrakt z ostropestu plamistego wykazuje działanie hepatoprotekcyjne.

4. Witamina E. Jej działania antyoksydacyjne wykorzystywane są w celu poprawienia zdolności poznawczych u psów cierpiących na ich zaburzenia. Wykazano także jej synergistyczne działanie w stosunku do witaminy C w procesie zwiększania aktywności bakteriobójczej leukocytów. Ponadto, badania udowadniają jej pozytywny wpływ na jakość nasienia i płodność. Zwiększa ilość produkowanej spermy oraz poprawia ruchliwość gamet męskich a zmniejsza ilość tych nieprawidłowo zbudowanych.

3. Oligosacharydy. Fruktoza, mannoza - często stosowane są jako prebiotyki poprawiające wzrost 'dobrych' bakterii jelitowych. Podaje się je u szczeniąt w celu obniżenia ryzyka chorób bakteryjnych dalszych odcinków przewodu pokarmowego oraz u dorosłych psów, aby poprawić skład mikroflory.

2. Lactobacillus spp. Ordynuje się w celu wyparcia szkodliwych bakterii, takich jak E.coli, które mogą powodować rozstrój żołądkowo-jelitowy i biegunkę. Wykazano, że dzięki temu probiotykowi dochodzi do obniżenia pH kału, stabilizacji procesów trawiennych, zmniejszenia objawów zapalenia przewodu pokarmowego oraz jego prawidłowego rozwoju u szczeniąt.

1. Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (NNKT). Omega-3 i omega-6 powodują wiele korzyści zdrowotnych. Sprzyjają polepszeniu jakości skóry oraz sierści. Szczególnie polecane są w leczeniu atopowego zapalenia skóry. Uważa się także, że poprawiają płodność oraz jakość nasienia. Ich działanie przeciwzapalne wykorzystuje się w kuracji przewlekłych schorzeń kości i stawów. Ponadto, dzięki NNKT można zmniejszyć częstotliwość napadów padaczkowych u psów.

Źródło: http://petsci.co.uk/health-care/nutrition-health-care/12-of-the-best-supplements-proven-to-be-beneficial-for-your-dog/

Dagmara Majewska

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet