Naukowcy zidentyfikowali pięć enzymów, które są niezbędne do przeżycia nicieniowi chorobotwórczemu dla zwierząt gospodarskich, występującemu na całym świecie. Okazuje się, że dwa z nich są potencjalnymi lekami przeciwko innym patogenom.
Zespół badaczy z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Calgary zsekwencjonował genom Haemonchus contortus, dobrze poznanego nicienia, żyjącego w jelitach owiec i innych zwierząt gospodarczych. Dzięki temu odkryciu będzie można zrozumieć w jaki sposób obecne metody leczenia działają przeciwko pasożytom, a także jak ulepszyć nowe terapie i szczepienia. Zakażenie tym nicieniem generuje ogromne straty w Wielkiej Brytanii oszacowane na 80 milionów funtów rocznie. H. contortus stał się odporny na większość stosowanych środków przeciwko pasożytniczym robakom, więc genom tego nicienia jest dobrym modelem do zrozumienia rozwoju lekooporności, występującej u blisko spokrewnionych pasożytów.
Aby stworzyć nowe, bogate źródło potencjalnych szczepionek i leków, naukowcy zidentyfikowali zestaw genów, który jest aktywniejszy w niektórych etapach cyklu życiowego pasożyta, kiedy ten znajduje się w jelicie zwierzęcia. Ponadto odkryli pięć enzymów, które są kluczowe w życiu nicienia. Dwa z nich są w trakcie dokładniejszych badań, ponieważ mają szansę stać się lekami przeciwko bakterii Mycobacterium tuberculosis, a także przeciwko innym rodzajom robaków.
Źródło: http://www.sanger.ac.uk/about/press/2013/130828.html
Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Beskidy_-_Owca.JPG
Klaudia Majcher