Według najnowszych badań, psy, które zostały przeszkolone w kierunku wykrywania hipoglikemii u ludzi, w skuteczny sposób radzą sobie z powierzonym im zadaniem. Ostatnie odkrycia, dotyczące psów tresowanych do alarmowania o obniżającym się poziomie cukru we krwi właściciela, opublikowano w czasopiśmie PLOS ONE. Jest to pierwsza naukowa ocena tej metody monitorowania i kontroli hipoglikemii.

Company of Animals (http://www.companyofanimals.co.uk/) ufundowało badania, które zostały przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Bristolu. Grupa badaczy sprawdziła, czy przeszkolone psy są dokładne i konsekwentne w swoich niezwykłych działaniach, mających na celu monitorowanie zdrowia człowieka. Takie zwierzęta, po odpowiedniej tresurze, ostrzegają właściciela, gdy wystąpi u niego zbyt niskie lub wysokie stężenie cukru we krwi.

W badaniu wzięło udział siedemnaście psów, przeszkolonych przez fundację Medical Detection Dogs (http://medicaldetectiondogs.org.uk/), pracujących na co dzień z ludźmi chorymi na cukrzycę. Chociaż większość z nich to psy, które, biorąc pod uwagę predyspozycje, zachowanie i szybkość nauki, zostały specjalnie wybrane do pracy, to w tej grupie były też takie zwierzęta, które wcześniej mieszkały ze swoim chorym właścicielem i nie były wychowywane od szczenięcia w celu wykrywania hipoglikemii. Zespół naukowców zebrał wiele ważnych informacji od właścicieli czworonogów, co w konsekwencji pozwoliło im obiektywnie ocenić, czy wyszkolone psy rzetelnie wykonują swoje zadania.

Okazało się, że ludzie, odkąd zaczęli przebywać z tak wytrenowanym zwierzęciem, odczuli znaczną poprawę komfortu życia. Zmniejszyła się częstotliwość wezwań sanitariuszy, omdlenia zdarzały się znacznie rzadziej, a codzienne działania stały się bardziej samodzielne. Nagrania, przekazane przez właścicieli, wykazały, że psy alarmowały ze znaczącą, jednak zmienną dokładnością, w trakcie niskiego oraz wysokiego stężenia cukru we krwi.

Są to bardzo ważne badania, pokazujące wysoką wartość tego, co mogą zaoferować chorym dobrze przeszkolone psy. Okazuje się, że niektóre ze zwierząt alarmują jeszcze przed obniżeniem się cukru we krwi, co uprzedza negatywne skutki, niesione przez występującą u cukrzyków hipoglikemię.

Źródło: http://phys.org/news/2013-08-dogs-effective-early-patients-diabetes.html

PLOS ONE: http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0069921

Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Dogs_nose.jpg

Klaudia Majcher

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet