W przypadku chęci przetransportowania zwierząt towarzyszących, tj. psów, kotów, fretek na teren Unii Europejskiej z krajów trzecich należy spełnić pewne wymagania. Komisja Europejska wymienia trzy grupy Państw, wobec których stosuje się odmienne kryteria.
W sytuacji przywożenia zwierząt z pierwszej (część A załącznika II Rozporządzenia Komisji WE nr 998/2003; lista dostępna w źródle) konieczne jest przede wszystkim odpowiednie oznakowanie. UE akceptuje użycie zatwierdzonego mikroczipu lub czytelnego tatuażu. Ten ostatni uznaje się za pełnowartościowy, o ile został wykonany przed dniem 3. lipca 2011, a właściciel posiada dokumenty potwierdzające tę datę. Dodatkowo, za niezbędne uznaje się zaszczepienie zwierzęcia przeciwko wściekliźnie. Trzeba pamiętać, że pierwotna dawka nabiera ważności dopiero po upływie 21 dni od zaordynowania, natomiast przypominające w chwili podania. Ponadto, wykonanie szczepienia na zwierzęciu nieoznakowanym uważa się za niepełnowartościowe. Dodatkowo, przy wprowadzaniu psów, kotów lub fretek na teren Unii Europejskiej należy posiadać świadectwo zdrowia oraz dokumentację zawierająca szczegółowe dane identyfikujące zwierzę, którego dotyczy zaświadczenie oraz szczegóły dotyczące szczepienia przeciw wściekliźnie.
Zwierzęta towarzyszące przywożone z krajów grupy drugiej (część B) powinny zostać odpowiednio oznakowane a właściciel musi posiadać ich ważny paszport oraz świadectwo ważnego szczepienia przeciwko wściekliźnie.
Na okoliczność przemieszczanie zwierząt z krajów nie wymienionych w załączniku konieczne są: transponder lub czytelny tatuaż identyfikujący zwierzę, ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie wraz z dokumentem to poświadczający oraz świadectwo zdrowia oraz dokumentację zawierająca szczegółowe dane identyfikujące zwierzę, szczegóły dotyczące szczepienia i wynik próby serologicznej. Ponadto, wymagany jest wynik badania miareczkowania przeciwciał przeciwko wściekliźnie. W tym wypadku próbka krwi zwierzęcia musi zostać pobrana przez upoważnionego lekarza weterynarii co najmniej 30 dni po szczepieniu i trzy miesiące przed przemieszczeniem na terytorium Unii Europejskiej.
Należy także pamiętać, iż psy, koty, fretki podlegają kontroli przez Służbę Celną. Jeśli ujawni ona, że dane zwierzę nie spełnia wymogów dotyczących przywozu, to po konsultacji z urzędowym lekarzem weterynarii, właściwe władze podejmują decyzję o dalszym jego losie. Mogą zażądać zawrócenia go do kraju pochodzenia lub odizolowania (pod urzędową kontrolą) na koszt właściciela, aż do spełnienia wymogów zdrowotnych. W ostateczności postanawiają o uśpieniu, bez rekompensaty finansowej.
Źródłó: http://www.wetgiw.gov.pl/index.php?action=art&a_id=2085
Żródło zdjęcia: http://www.traveladvisoruk.co.uk/wp-content/uploads/2011/01/dog-2.jpg
Dagmara Majewska