Zwierzęta towarzyszące - psy, koty, fretki, które mają zostać wwożone na teren kraju członkowskiego Unii Europejskiej od 1. stycznia 2012 jedynie po spełnieniu pewnych wymogów. Istnieją pewne ogólne zasady, które w takim przypadku nie mogą zostać zaniedbane.
Przede wszystkim wymagane jest oznakowanie zwierząt za pomocą zatwierdzonego przez Wspólnotę Europejską mikroczipu. Od 3. lipca 2011 wyraźnie czytelne tatuaże nie są już akceptowane. Po tym okresie za jedyną, obowiązującą podczas przemieszczania, metodą znakowania psów, kotów i fretek uważa się zastosowanie mikroczipu. Jednakże, zwierzęta oznakowane w ten sposób i posiadające dowód potwierdzający wykonanie tatuażu przed datą 3 lipca 2011, nadal mogą być przewożone. Należy pamiętać, iż nie dotyczy to Wielkiej Brytanii i Malty. Na terytorium tych krajów wprowadzać można jedynie zwierzęta posiadające mikroczip.
Koniecznie jest także zaszczepienie zwierzęcia przeciwko wściekliźnie. Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej przy podaniu pierwszej dawki uzyskuje ono ważność dopiero po upływie 21 dni od iniekcji. W przypadku przypominających - uzyskują ważność w dniu podania. Ponadto, data szczepienia nie może być wcześniejsza niż termin wprowadzenia mikroczipu. Dodatkowo, w przypadku Belgii, Finlandii, Francji, Irlandii, Malty, Szwecji, Włoch i Wielkiej Brytanii niedozwolone jest wprowadzanie zwierząt poniżej 3. miesiąca nie zaszczepionych przeciwko wściekliźnie pochodzących z terenów nie będących wolnymi od tej choroby, tj. w tym z Polski.
Należy także zaopatrzyć zwierzę w paszport potwierdzający ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Wystawić go może jedynie zatwierdzony lekarz weterynarii. Lista weterynarzy upoważnionych dostępna jest na stronie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej .
W przypadku podróży do Wielkiej Brytanii, Malty, Irlandii, Finlandii u psów dodatkowo wymagana jest profilaktyka przeciwko tasiemcom Echinococcus multilocularis. W tym wypadku należy zaordynować preparat zawierający praziquantel lub inną substancję farmakologicznie czynną, która sama lub w połączeniu posiada udowodnione właściwości ograniczania obciążania dojrzałymi i niedojrzałymi postaciami pasożyta u odpowiednich gatunków żywicieli. Wymagane jest przeprowadzenie profilaktyki w okresie nie dłuższym niż 120 godzin, ale nie krótszym niż 24 godziny przed datą ich planowanego wprowadzenia psa do tych państw członkowskich.
Ponadto, za konieczne uważa się wystawienie przez urzędowego lekarza weterynarii świadectwa zdrowia. Dotyczy to przemieszczania zwierząt w celach komercyjnych lub w przypadku wwożenia ich w liczbie 5 lub więcej sztuk. Więcej informacji na ten temat można znaleźć: http://www.wetgiw.gov.pl/files/4294_ZASADY-HANDLU-PSY-KOTY-FRETKI.pdf
Ponadto , w niektórych krajów członkowskich w przypadku chęci wwiezienia zwierzęcia może być konieczne spełnienie dodatkowych wymogów. Szczegółowe informacje można uzyskać na stronach konkretnych służb weterynaryjnych i w źródle.
Źródło: http://www.wetgiw.gov.pl/files/3857_PK-2013-UE.pdf
Źródło zdjęcia: http://wwwuniaeuropejska.blox.pl/resource/ue.jpg
Dagmara Majewska