Elektrokardiograf jest przydatnym narzędziem służącym do pomiaru aktywności elektrycznej mięśnia sercowego z powierzchni ciała. Zapis poszczególnych fal na elektrokardiogramie reprezentuje stan depolaryzacji i repolaryzacji. EKG stanowi podstawowe, nieinwazyjne i wartościowe badanie diagnostyczne w medycynie weterynaryjnej, jednocześnie będąc stosunkowo prostym do wykonania. Dostarcza informacji na temat częstotliwości pracy narządu, jego rytmu oraz wewnątrzkomórkowego przewodnictwa impulsów w mięśniu sercowym.
Umiejętność poprawnych wykonania i interpretacji elektrokardiogramu wydaje się dzisiaj niezbędna w diagnostyce weterynaryjnej. Z wyboru przeprowadza się je w celu rozpoznawania zaburzeń rytmu serca. Może także stanowić źródło informacji na temat roztrzeni i przerostu jam serca. Istnieje wiele wskazań do zastosowania. Należą do nich: zidentykowanie zapaści, pojawienie się nietolerancji wysiłkowej, stwierdzenie arytmii podczas rutynowego badania klinicznego, podejrzenie zaburzeń elektrolitowych (np. hiperkaliemii) lub toksycznego działania leków (np. digoksyny). Ponadto, obserwacja aktywności pracy serca powinna być bezwzględnym elementem monitoringu pacjenta podczas zbiegów chirurgicznych.
Przeprowadzenie badania wymaga zaawansowanego technologicznie sprzętu pozwalającego na uzyskanie wiarygodnych wyników. Takie rozwiązania proponje firma BTL (http://www.btlnet.pl/). Oferuje ona wysokiej klasy elektrokardiograf z dużym 5,7'' kolorowym ekranem dotykowym, który pozwala na odtwarzanie zapisanych krzywych EKG i ułatwia obsługę urządzenia. Dzięki zastosowaniu innowacyjnego filtru 'autoadaptacyjnego' aparat na bieżąco monitoruje stan pacjenta i dba, aby zapis był jak najbardziej czytelny. Ponadto, posiada możliwość rozbudowy o specjalistyczne oprogramowanie komputerowe do analizy, interpretacji i archiwizacji przeprowadzanych badań.
W celu udoskonalenia własnych umiejętności i poszerzenia wiedzy zapraszamy na sympozjum przed konferencyjne "Serce po polsku, w rytmie własnym". Odbędzie się ono już 20 września (piątek) w Falentach pod Warszawą. Pierwszą część stanowią warsztaty EKG, które poprowadzi dr hab. Agnieszka Noszczyk-Nowak wraz z zespołem. W celu zapewnienia najlepszych warunków szkoleniowych lekarze będą pracować na najnowocześniejszych urządzeniach firmy BTL (http://www.btlnet.pl/).
Więcej informacji na temat sympozjum i warsztatów znajdą Państwo na stronie: http://vetco.org/index.php/pl/aktualnosci/899-serce-po-polsku-w-rytmie-wasnym-20-wrzenia-falenty-kwarszawy
Dagmara Majewska