Ocena wzorca ruchowego i chodu koni jest jednym z najważniejszych badań, szczególnie w przypadku określenia zdrowia zwierzęcia, przydatności w zawodach jeździeckich oraz w hodowli. Najnowsze badania, wykonane we współpracy naukowców z Uniwersytetu Kopenhaskiego oraz Royal Veterinary College (RVC) w Londynie, sprawią, ze każdy hodowca, trener czy lekarz weterynarii będzie mógł skorzystać z czujników do dokładnego pomiaru oraz ilościowego oznaczenia ruchów kończyn konia, bez konieczności udawania się do placówek, posiadających specjalistyczny sprzęt. Najnowsze wyniki zostały opublikowane w Journal of Biomechanics.
W niewielkich czujnikach zastosowano takie urządzenia jak: żyroskopy, akceleratory czy magnetometry. Czujniki zapewniają dokładne badanie ruchu konia (jego przemieszczenie), jak również precyzyjny pomiaru czasu trwania kontaktu kopyta z podłożem. Używając nowej metody, lekarze weterynarii będą mogli jeszcze lepiej diagnozować kulawizny, a profesjonalni trenerzy oceniać rytmikę poruszania się konia, bez konieczności przewożenia zwierzęcia do kliniki.
System czujników już trafił na rynek, np. Equigait czy Lameness Locator (http://www.vetco.org/index.php/pl/aktualnosci/888-nowa-metoda-wykrywania-kulawizn-u-koni). Jednak najnowszy sprzęt, jaki został zaprezentowany w powyższych badaniach, nie jest jeszcze wprowadzony do sprzedaży.
Źródło: http://news.ku.dk/all_news/2013/2013.8/important_step_forward_for_gait_analysis_of_horses/
Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mishimala_forma_d%27un_sentit.jpg
Klaudia Majcher