fishoil-supplement_162Olej pochodzenia rybnego jest coraz częściej dodawany do diety zwierząt towarzyszących. Nie dzieje się tak bez powodu. Coraz więcej badań potwierdza, że przeciwzapalne działanie kwasów Omega-3 ma korzystny wpływ na zwalczanie wielu schorzeń występujących u zwierząt. Stosuje się je jako suplement diety przy leczeniu chorób nowotworowych  stawów, serca, nerek, jelita oraz demencji starczej, a także w celu poprawienia jakości skóry i sierści. Tendencja do uzupełniania diety w olej bogaty w kwasy EPA i DHA przynosi wiele pozytywne skutków. Niestety należy pamiętać, iż zbyt duża ich podaż może mieć negatywny efekt.

Przeciwzapalne działanie nienasyconych kwasów Omega-3 powoduje zwiększenie produkcji niektórych substancji chemicznych, które zmieniają hemostazę. Doprowadzają one do zmniejszonej aktywności płytek krwi i obniżenia ich zdolności do agregacji. W konsekwencji pacjenci karmieni nadmierną ilością oleju pochodzenia rybnego mają większą tendencję do krwawień i ich wydłużonego czasu. Ponadto, nadmierna ilość EPA i DHA ogranicza migrację leukocytów w miejsca gojenia się ran, co powoduje wydłużenie tego procesu. Należy także pamiętać, że działanie przeciwzapalne jest korzystne jedynie przy nadmiernej odpowiedzi organizmu. Natomiast zbyt duże jej ograniczanie może przyczynić się do rozwoju infekcji.

National Researcg Cousil ustanowił bezpieczny górny limit nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3. Sugeruje 50-120mg połączonych kwasów EPA i DHA  na kilogram masy ciała zwierzęcia. Trzeba pamiętać, iż ta dawka może być dużo niższa stosowanej w przypadku terapii poważnych schorzeń. Dotyczy to szczególnie sytuacji, w których pozytywny efekt z suplementacji wyraźnie przewyższa działanie niepożądane.

Źródło: http://www.petmd.com/blogs/thedailyvet/ktudor/2013/aug/the-dangers-of-too-much-fish-oil?icn=HP-HEALTH&icl=Fish%20Oil:%20The%20Dangers%20of%20Too%20Much#.UgS_5ZL0GSo

Dagmara Majewska

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet