Naukowcom z Smithsonian Conservation Biology Institute (SCBI) w Virginii udało się po raz pierwszy uzyskać źrebię konia Przewalskiego w wyniku sztucznej inseminacji. Narodziny klaczy są kluczowym wydarzeniem dla przetrwania tego zagrożonego gatunku, który kiedyś został uznany za wymarły na wolności. Zarówno źrebię, jak i jego matka po porodzie czują się dobrze.
Fizjolog rozrodu Budhan Pukazhenthi z SCBI tłumaczy, że sztuczna inseminacja u koni Przewalskiego powinna przebiegać podobnie jak u koni domowych, jednak tak nie jest. Tym bardziej jest to wielki ewenement w dziedzinie rozrodu gatunków będących na granicy wymarcia. Pukazhenthi wierzy, że to osiągnięcie pobudzi do działania także innych badaczy.
Konie Przewalskiego pochodzą ze stepów Azji Środkowej, jednak prawdopodobnie przed XIX wiekiem zakres ich występowania rozciągał się aż do Europy Wschodniej. 44 lata temu gatunek ten został oznaczony przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (ang. International Union for Conservation of Nature, w skrócie IUCN) jako wymarły na wolności. Jednak w latach 90 dzięki czternastu sztukom, które przeżyły w ogrodach zoologicznych, rozpoczęto ich reintrodukcję. Od tego czasu dziesiątki koni Przewalskiego urodzonych w niewoli, zostało pomyślnie przywróconych do ich naturalnego środowiska. W 2008 roku status tych zwierząt został zmieniony z wymarłego na zagrożony. W niewoli występuje około 1500 sztuk koni. Tymczasem na wolności pozostało mniej niż 500 sztuk posiadających geny wspomnianych wcześniej, zaledwie 14 koni Przewalskiego. Większość z nich osiedla Mongolię, Chiny i Kazachstan.
Dla koni Przewalskiego sztuczna inseminacja jest idealnym wyjściem. W związku z tym, że występuje ich niewielka liczba, a przewóz jest wyjątkowo stresujący, metoda ta znacznie usprawni rozród koni i zmniejszy straty zwierząt. W przypadku matki źrebięcia - Anne - ciąża została potwierdzona po 35 dniach od inseminacji. Mimo, że jest ona pierwiastką, ciąża trwała 340 dni, a sam poród - mniej niż 10 minut.
Źródło: http://www.mnn.com/earth-matters/animals/blogs/once-extinct-horse-species-welcomes-new-filly
Źródło zdjęcia: http://www.flickr.com/photos/nationalzoo/9408978119/
Więcej zdjęć: http://www.flickr.com/photos/nationalzoo/with/9408984831/
Klaudia Majcher