Small-cat-licking-its-paw-wallpaper_5199Koty, ze względu na ich styl życia i tendencje do walk, są często narażone na podrażnienia skóry. Choć nierzadko wyglądają one niepozornie, to nawet niewielkie uszkodzenia mogą stanowić potencjalne wrota infekcji. Po wniknięciu bakterii wgłąb rany, zazwyczaj dochodzi do powstania w tym miejscu bolesnego ropnia.

Bakterią, która najczęściej wywołuje zakażenia u kotów jest Pasterella multocida. Często wikła je także Staphylococcus intermedius, który fizjologicznie bytuje na skórze zwierząt. Obie, gdy wnikną wgłąb skóry mogą stanowić poważny problem.

Początkowo, większość ran może być leczona miejscowo. Należy wykonać podstawową toaletę rany i zastosować maści, czy roztwory o charakterze bakteriobójczym, np wodę utlenioną, chlorcheksydynę. Aby zapobiec dalszemu podrażnianiu uszkodzenia przez zwierzę, konieczne jest zastosowanie opatrunku i/ lub kołnierza ochronnego.

Kiedy problem staje się poważniejszy możliwe, że wymagana będzie dodatkowa antybiotykoterapia. Najczęściej w takich przypadkach stosuję się antybiotyki z grupy linkozamidów. Ponadto, przy zaniedbanych i zaawansowanych ropniach sugeruje się wykonanie wymazu z rany w celu określenia konkretnych szczepów oraz wykonanie badania krwi, aby wykluczyć ewentualną bakteremie.

Źródło: http://www.petmd.com/cat/conditions/skin/c_ct_abscessation?page=show#.UftnX5L0GSo

Źródło zdjęcia: http://wallpaper-million.com/Wallpapers/f/Cats/Small-cat-licking-its-paw-wallpaper_5199.jpg

Dagmara Majewska

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet