Chrapanie u psów pojawia się w momencie, gdy występuje u nich pewien rodzaj blokady w górnych drogach oddechowych. Problem ten może wystąpić w dowolnym miejscu, począwszy od nosa, aż do tchawicy. Nierównomierne przemieszczanie się powietrza jest związane ze zwężeniem fragmentu dróg oddechowych, co w konsekwencji powoduje powstawanie chrapliwego dźwięku w trakcie jego przepływu.

 

Oto niektóre z czynników, które sprawiają, że pies chrapie:

  • Fizjologicznie u ras brachycefalicznych np. boksery, mopsy, pekińczyki, shih tzu, boston teriery, buldogi, cavalier king charles spaniel. Wynika to ze szczególnej budowy górnych dróg oddechowych, fałdów skóry, spłaszczonej kufy i "wciśniętego" w nią nosa. U starszych zwierząt, podczas stresu, czy też podczas upalnych dni, objawy chrapania mogą się nasilać. W niektórych przypadkach niezbędne jest chirurgiczne opracowanie dróg oddechowych (zespół oddechowy ras brachycefalicznych).

Źródło zdjęcia: http://vetnext.com/fotos/french_bulldog.png

  • Choroby podniebienia miękkiego i nagłośni. Są to zazwyczaj wady wrodzone, związane z występowaniem szczelin, przebudowy czy też wydłużeniem podniebienia miękkiego. Świst (stridor) pojawia się (lub nasila) podczas wysiłku zwierzęcia. Niezbędna jest tutaj operacja chirurgiczna.
  • Otyłość.
  • Przekrwienie błony śluzowej nosa związane z alergią, infekcją, a także nowotworami.
  • Niektóre leki (np. relaksanty lub środki przeciwbólowe) mogą powodować zmniejszenie częstości oddechów lub zwężenie dróg oddechowych.
  • Pogoda. Suche powietrze może powodować zlepianie się tkanek jamy nosowej, powodując chrapanie u psów, u których normalnie ono nie występuje. Ponadto, u niektórych zwierząt na chrapanie ma wpływ zmiana ciśnienia powietrza.
  • Pozycja w trakcie snu. Zwierzęta śpiące na boku chrapią mniej niż te, które leżą na plecach lub brzuchu. Wynika to z ucisku wywieranego na drogi oddechowe.
  • Wydzieliny z nosa, kichanie, krwawienie związane z chorobami układu oddechowego oraz urazami.

W większości przypadków chrapanie u psów nie jest problemem tak długo, jak zwierzęta spokojnie śpią i po obudzeniu oddychają normalnie. Kiedy jednak występują problemy z normalnym snem lub trudności w oddychaniu np. podczas zabawy z psem - wtedy należy interweniować.

Źródło: http://www.petplace.com/dogs/why-do-dogs-snore/page1.aspx

Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:6016314.jpg

Klaudia Majcher

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet