Zapalenie tkanki tłuszczowej inaczej zwane jest chorobą żółtego tłuszczu lub steatitis. Ta bolesna dolegliwość najczęściej wynika z nieprawidłowo zbilansowanej diety o nadmiernej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych przy jednoczesnej niewystarczającej podaży przeciwutleniaczy. Może to doprowadzić do nadmiernej peroksydacji i uszkodzenia błon komórkowych adipocytów przez wolne rodniki. Statitis może także pojawiać się wtórnie do infekcji, stanów zapalnych, chorób naczyń krwionośnych, nowotworu oraz chorób na tle immunologicznym.
Choroba objawia się najczęściej wysoką gorączką, niechęcią do poruszania się, zmniejszeniem apetytu. W badaniu klinicznym wykrywa się najczęściej twarde guzki w tkance podskórnej. Aby potwierdzić diagnozę należy pobrać materiał metodą aspiracji cienkoigłwej.
Zapalenie tkanki tłuszczowej pojawia się najczęściej u zwierząt (przeważnie u kotów, fretek) karmionych domowym jedzeniem, głównie tuńczykiem. Dlatego jednym z pierwszych kroków będzie zastąpienie go dobrze zbilansowaną dietą. W wypadku niechęci do spożywania pokarmu należy wdrożyć karmienie do żołądkowe. Konieczne jest także podanie środków przeciwbólowych oraz ewentualnie glikokortykosteroidów w celu zmniejszenia stanu zapalnego. Należy także rozpocząć suplementację przeciwutleniaczy, takich jak witamina E i selen. Czasem wymagane jest chirurgiczne usunięcie guzków. Jeżeli okażą się zainfekowane warto wdrożyć antybiotykoterapię.
Leczenie steatitis może potrwać nawet do kilku miesięcy, jednakże rokowanie jest dobre.
Źródła: http://www.cat-world.com.au/steatitis-yellow-fat-disease-in-cats
http://www.petmd.com/dog/conditions/endocrine/c_dg_steatitis#.UfIlWI30GSp
Źródło zdjęcia: http://www.saintfrancis.org/wp-content/uploads/cat_on_scale.jpg
Dagmara Majewksa