Badania przeprowadzone w Rosyjskiej Akademii Nauk w Moskwie sugerują, że świat jaki widzą psy jest bardziej kolorowy, niż nam się wcześniej wydawało.
Naukowcy już od dawna wiedzą, że oczy psów są fizycznie przygotowane do odbioru barw. Uważa się, że psy widzą odcienie żółtego, niebieskiego i szarego. Wynika to z obecności tylko dwóch rodzajów komórek odbierających barwy, w porównaniu do trzech występujących w ludzkim oku.
Najnowsze badania odpowiedziały na pytanie, czy psy rzeczywiście rozróżniają kolory, czy polegają wyłącznie na stopniu jasności barw. Rosyjscy naukowcy poddali osiem nietrenowanych psów specjalnym testom. Pokazywano im pary kwadratów w kontrastowych kolorach - ciemnożółty z jasnoniebieskim oraz jasnożółty z ciemnoniebieskim. Barwne kwadraty zostały umieszczone na przodach pudełek zawierających mięso, z których tylko jedno było odblokowane. Następnie, poprzez serię 90 prób dla każdego psa, nauczono zwierzęta kojarzyć odpowiedni kolor kwadratu z tym umieszczonym na pudełku, oraz konsekwentnie, z otrzymaniem nagrody.
Kolejnym etapem było usunięcie koloru kojarzonego przez psa z nagrodą oraz przedstawienie tylko dwóch do wyboru. Przykładowo, jeśli pies powinien szukać koloru ciemnożółtego, musiał wybrać między jasnożółtym i ciemnoniebieskim. Dzięki temu naukowcy mogli stwierdzić, czy zwierzę kieruje się stopniem jasności czy konkretną barwą.
Okazało się, że na więcej niż 70% prób psy dobrze skojarzyły ze sobą obydwie barwy. Ponadto, aż sześć na osiem psów dokonało tego prawidłowo w 90% i więcej. To oznacza, że psy widzą konkretne barwy i używają tej umiejętności do otrzymania nagrody, a nie działają w oparciu o sam stopień jasności koloru. Wyniki te dowodzą, że psy nie tylko mają barwną wizję świata, a także świadomie z niej korzystają.
Badanie zostało opublikowane w Proceedings of the Royal Society B.
Źródło zdjęcia: http://www.flickr.com/photos/rollanb/3545177630/
Klaudia Majcher