sleepPrzez wiele tysiącleci zdolność do przeżywanie marzeń sennych przypisywano tylko ludzkiemu gatunkowi. Wraz z poglębieniem rozważań dotyczących behawioryzmu zwierząt zaczęto zauważać, że jednak nie jest on jedyny. Współczesne badania to potwierdzają.

W Massechussettes Institute of Technology prowadzono doświadczenia na szczurach, które udowadniają że najprawdopodobniej przezywają one marzenia senne. Rejestrowano wzorce fal mózgowych podczas treningu w labiryncie, a później podczas snu. Okazało się, że były one do siebie zbliżone do tego stopnia, ze naukowcy mogli określić dokładny punkt w labiryncie. Sugeruje to, iż gryzonie te przeżywały ćwiczenia podczas snu.

Mózg psa jest dużo bardziej skomplikowany od mózgu szczura. Nietrudno więc wysnuć wniosek, iż one także przezywają marzenia senne. Łatwo to można zauważyć obserwując zwierzę, które zaczyna zasypiać. Najpierw oddech staje się głęboki i bardziej regularny  Po upływie ok 20 min dla psów średniej wielkości powinny zacząć się marzenie senne. Zauważa się wtedy zmianę charakteru oddechu na bardziej przyśpieszony i płytszy. Pod zamkniętymi powiekami widoczne są szybko przesuwające się gałki oczne. Często zdarzają się skurcze mięśni, szczeknięcia. Można wysnuć wniosek, iż pies wtedy realnie obserwuje i przeżywa sceny, których jest świadkiem podczas snu

Ponadto, naukowcy z Uniwersytetu w Kolumbii podają, że na poziomie strukturalnym mózgi psów przypominają ludzkie. Zauważają także, ze podczas snu podobieństwo psich wzorców fal mózgowych do ludzkich.

Współczesne obserwacje i badania mogą potwierdzić hipotezę, iż zwierzęta, podobnie jak ludzie, mogą przezywać marzenia senne.

Źródło: http://www.petmd.com/blogs/thedailyvet/ktudor/2013/july/do-animals-dream-current-studies#.UekSuY30GSo

Żródło zdjęcia: https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRMucuRwNP0sEAKdzqtyJnWvRyPbVre10TZn98dpbB1J23XGkYnaQ 

Dagmara Majewska

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet