Już wkrótce codzienną pracę chirurga będzie mógł ułatwić iKnife - specjalistyczny sprzęt do cięcia tkanek, który sam wskaże lekarzowi czy tkanka jest nowotworowa. Biorąc pod uwagę trudność w zachowaniu odpowiedniego marginesu przy usuwaniu guzów nowotworowych, nóż ten jest wielce przydatnym urządzeniem w dobie współczesnej medycyny. Okazuje się, że w ludzkiej medycynie, 1 na 5 pacjentek z rakiem piersi wymaga drugiej operacji, aby całkowicie usunąć nowotwór.
IKnife bazuje na powszechnie stosowanej elektrochirurgii, technologii opracowanej w 1920 roku. Tkanki są cięte przy pomocy prądu elektrycznego, który wytwarza ogromne ilości ciepła, tym samym minimalizując utratę krwi. Podczas tej procedury wydziela się dym, który normalnie jest odsysany.
Jednak dr Zoltan Takats z Imperial College w Londynie wpadł na pomysł, że ten dym może być bogatym źródłem informacji biologicznych dotyczących ciętej tkanki. Połączył nóż elektrochirurgiczny z spektrofotometrem, który analizuje związki chemiczne obecne w próbce. Dzięki temu, że różne typy komórek produkują tysiące metabolitów w różnych koncentracjach, możliwym jest w bardzo prosty i szybki sposób uzyskać informację o tkance. Wynik analizy przez iKnife dostajemy w czasie mniejszym niż 3 sekundy.
Podczas pierwszych testów na sali operacyjnej nóż prawidłowo rozpoznał wszystkie 91 próbek. Materiał do badania pochodził z większości tkanek, zarówno zdrowych, jak i chorych.
To niecodzienne odkrycie naukowców z Imperial College w Londynie zostało opublikowane w czasopiśmie Science Translational Medicine. Badania zostały sfinansowane przez National Institute for Health Research (NIHR), Imperial Biomedical Research Centre, European Research Council oraz Hungarian National Office for Research and Technology.
Źródło: http://www3.imperial.ac.uk/newsandeventspggrp/imperialcollege/newssummary/news_17-7-2013-17-17-32
http://stm.sciencemag.org/content/5/194/194ra93
Źródło zdjęcia: http://www.stuff.co.nz/science/8934140/Cutting-edge-iKnife-sniffs-out-cancer/
Klaudia Majcher