Dzisiaj koty żyją dłużej niż kiedykolwiek. Jest to po części zasługa postępów w medycynie weterynaryjnej, żywienia zwierząt oraz profilaktyki zdrowotnej. Wraz z wydłużeniem się życia wzrasta ilość diagnozowanych chorób typowych dla pacjentów geriatrycznych. Oto siedem występujących najczęściej:
1. Przewlekła niewydolność nerek - jest to powszechne schorzenie wśród starszych kotów. W obrazie biochemicznym krwi zauważa się azotemię. Do objawów należą m.in. : zwiększone pragnienie, wzrost objętości wydalanego moczu, utrata masy ciała, brak apetytu i wymioty.
2. Choroby serca - do najczęściej występujących u kotów należy kardiomiopatia. Jednakże, zwyrodnieniowe choroby zastawek i inne typy chorób serca mogą być również diagnozowane.
3. Cukrzyca - czynnikami ryzyka dla cukrzycy są nadwaga i 'siedzący tryb życia'. Większość kotów ze stwierdzoną chorobą wymaga ciągłej iniekcji insuliny.
4. Zapalenie stawów - bardzo często mylone przez właścicieli z normalnym objawem starzenia. Artretyczne koty cierpią na duży ból, są mniej aktywne, wymagają więcej snu.
5. Nadczynność tarczycy - nadmierne ilości hormonu tarczycy oddziałują na kota w różny sposób. U większości zauważa się utratę masy ciała pomimo zwiększonego apetytu. Inne objawy są zróżnicowane. Mogą to być: wymioty, biegunka, zwiększone pragnienie, wzrost objętości wydalanego moczu.
6. Choroby zębów - nie dotyczą one głównie kotów geriatrycznych. W rzeczywistości, szacuje się, ze co najmniej 2/3 kotów w wieku 3 lat cierpi na choroby zębów. Należy jednak zaznaczyć, że u starszych bolesność z nich wynikająca może być poważnym problemem. Często mają obniżony apetyt a ciągłe narażenie na bakterie i toksyny pochodzące z jamy ustnej może przyczynić się do rozwoju innych chorób.
7. Nowotwory - wraz z wiekiem wzrasta ryzyko nowotworzenia. Objawy będą zależne od konkretnego nowotworu.
Pacjenci geriatryczni wymagają regularnej opieki weterynaryjnej. U starszych kotów sugeruje się minimum 2 wizyty kontrolne w ciągu roku. Powinny one zawierać szczegółowy wywiad, badanie fizykalne. Sugeruje się badanie krwi i moczu. W niektórych przypadkach mogą być konieczne inne badanie dodatkowe. Starsze koty mogą cierpieć na więcej niż jedną z chorób, dlatego diagnozowanie i zastosowanie terapii będzie trudniejsze. Jednakże, wczesna diagnoza i leczenie może przedłużyć życie pacjenta i znacząco przyczynić się do poprawy jakości jego życia.
Dgamara Majewska