Najnowsze badania wykazały, że chromosom Y u bydła zawiera o wiele więcej genów w porównaniu do innych ssaków. Według naukowców zrozumienie oraz analiza tego odkrycia może wskazać nowe metody, służące poprawie płodności w stadzie. Wyniki badań zostały opublikowane w Proceedings of the National Academy of Sciences.
Wansheng Liu, profesor nadzwyczajny genomiki zwierząt, zwraca uwagę na ogromny problem w przemyśle mleczarskim i mięsnym, jakim jest niska płodność krów. Przypomina, że w ciągu ostatnich 60 lat koncentrowano się na samym produkcie, jakim jest mleko czy mięso, a nie na płodności samców. Według niego to właśnie teraz nadszedł najlepszy moment na ulepszenia w tej dziedzinie, ponieważ wiadomo, że kiedy produkcja mleczna krowy rośnie, płodność zwierzęcia spada.
W porównaniu do zakresu ilości genów sekwencji specyficznej dla mężczyzn u naczelnych (31-78), u bydła zidentyfikowano aż 1274 geny związane z tym regionem. Badacze odkryli również, że geny zlokalizowane na bydlęcym chromosomie Y są bardziej aktywne transkrypcyjnie w porównaniu do innych ssaków. Odkryto także 375 nowych, niekodujących rodzin genów u bydła.
W chwili obecnej, zawartość genetyczna i wzór transkrypcji w bydlęcym chromosomie Y jest jedynym (poza naczelnymi), dokładnie zbadanym chromosomem Y. Wyniki tych dogłębnych badań są sprzeczne z tradycyjnym poglądem, że chromosom Y jest w znacznym stopniu heterochromatycznym tworem z niewielką liczbą genów i mierną aktywnością transkrypcyjną.
Chromosomy X i Y u większości ssaków, w ciągu 160 milionów lat ewolucji, znacząco się zmieniły. Genetyczna izolacja i ewolucja specyficzna dla linii spowodowały unikalną strukturę chromosomu Y u bydła, który determinuje jego zawartość genetyczną i aktywność transkrypcyjną.
Przy odrobinie wiedzy na temat roli chromosomu Y w płodności, większość hodowców i rolników wybiera byki na podstawie cech fizycznych, takich jak wielkość jąder. Teraz, zrozumienie unikalnej zawartości chromosomu Y, może dać rolnikom nowe narzędzie w zarządzaniu stadem. Już wkrótce rodowód większości byków będzie mógł zostać prześledzony setki lat wstecz, aż do kilku pierwszych rodzicielskich byków.
Sekwencja genomu bydła została opublikowana w 2009 roku, lecz opracowano ją na podstawie badań u samic. Dopiero najnowsze odkrycie niesamowitej zawartości chromosomu Y u samców okazało się idealnym dopełnieniem tamtego projektu.
Badania wspiera United States Department of Agriculture.
Źródło: http://news.psu.edu/story/281292/2013/07/11/research/understanding-bulls-gene-rich-y-chromosomes-may-improve-herd
Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Benno_Adam_Stier.jpg
Klaudia Majcher