Najnowsze badania, zaprezentowane w czasopiśmie PLOS ONE, potwierdzają teorię, że zwierzęta mogą wpływać na płeć potomstwa w celu zwiększenia sukcesu reprodukcyjnego, w odpowiedzi na m.in. warunki środowiska. Wyniki pochodzą ze zbieranych przez 90 lat danych 40.000 ssaków, od naczelnych, aż do nosorożców, pochodzących z Zoo w San Diego. Warto podkreślić, że dynamika rozwoju populacji przewiduje, że SR wśród potomstwa (sex ratio - stosunek płci) powinien wynosić jeden.
Aby sprawdzić teorię, naukowcy musieli wykazać, że drugie pokolenie par zwierząt, gdzie pierwsze pokolenie składa się z równej ilości samic i samców, ma mniejszą liczebność, niż kiedy ten stosunek jest bardziej zróżnicowany. To wymagało prześledzenia aż trzech pokoleń, przy czym gdy nawet jeden osobnik nie zostałby zarejestrowany, cała linia musiałaby zostać wyeliminowana. Dr Joseph Garner i jego współpracownicy z Uniwersytetu w Stanford zarejestrowali 198 gatunków ssaków, w tym 40.000 osobników, zwracając uwagę na płeć i pokrewieństwo. Po wyeliminowaniu rodów z niekompletnymi informacjami, naukowcy posiadali informacje dotyczące 1600 samic i 700 samców pokolenia rodzicielskiego.
Okazało się, że u wszystkich gatunków ssaków, drugie pokolenie pochodzące od samic rodzicielskich, które posiadały potomstwo z przewagą liczby samców, było 2,5 raza większe, niż pokolenie po samicach, które urodziły równą ilość samic i samców. W przypadku, kiedy występuje więcej samic niż samców, sukces reprodukcyjny jest także wyższy niż w przypadku SR=1, ale efekt ten jest mniejszy.
Jednak nadal brak jest wytłumaczenia, w jaki sposób ssaki mogą manipulować płcią swojego potomstwa. Wiadomo, że nie jest to świadomy wybór. Ponadto, w tej walce płci, samce raczej nie odgrywają roli w kontroli, jeśli chodzi o płeć potomstwa. Prawdopodobnie to organizm samicy określa, czy zostanie urodzonych więcej samic czy samców. Istnieją przypuszczenia, że wyższy poziom glukozy i kwasów tłuszczowych w krwioobiegu matki jest nieco bardziej toksyczny dla żeńskich embrionów, a wyższy poziom testosteronu może spowodować, że komórka jajowa będzie bardziej dostępna dla plemników "męskich" niż dla "żeńskich".
Źródło: http://www.livescience.com/38093-mammals-choose-offspring-sex.html
Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mother_lion_and_cubs.jpg