Dziobanie jest poważnym problemem w dobrostanie drobiu i może powodować ogromne straty ekonomiczne dla gospodarzy i przemysłu jajczarskiego. Wskaźnikiem nieprawidłowości w zachowaniu kur są ubytki w upierzeniu. Strona internetowa, stworzona przez naukowców z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu w Bristolu, ma na celu wskazanie możliwości poprawy dobrostanu ptaków.

Projekt nazwano FeatherWel i jest skierowany do producentów, zootechników i lekarzy weterynarii, którzy szukają sposobów na zredukowanie ryzyka wystąpienia agresywnego dziobania, występującego szczególnie w wolnowybiegowej hodowli kur.

Strona internetowa została zatwierdzona przez branżę drobiarską. Jej tematyka skupia się na strategii zarządzania, która ma zapobiec dziobaniu, począwszy od 1-dniowych kurcząt, aż do kur niosek. Opisane są wszystkie rodzaje agresywnego dziobania, począwszy od łagodnych przypadków, poprzez ciężkie, kończąc na kanibalizmie. Ponadto, stworzono także forum, gdzie można wymieniać się swoimi doświadczeniami i zadawać nurtujące pytania. Możliwe jest także pobranie ze strony 24-stronicowej broszury, opisującej powyższy problem.

Utrata piór przez kury jest powodowana głównie wydziobywaniem przez inne osobniki - nieprawidłowe zachowania związane z pobieraniem karmy. Najczęstszym powodem jest słaba jakość ściółki i ograniczony dostęp do paszy.

W związku z prawdopodobnym wprowadzeniem zakazu obcinania dziobów, informacje zawarte na tej stronie są niezwykle cenne dla lekarzy weterynarii związanych z gospodarstwami drobiarskimi.

Źródło: http://phys.org/news/2013-07-website-farmers-hens-good-feather.html

Oficjalna strona internetowa: http://www.featherwel.org/

Broszura: http://www.featherwel.org/Portals/3/Documents/Advice_guide_%20V1.2%20%20May%202013.pdf

Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Inquistive_hens.jpg

Klaudia Majcher

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet