Dr Craig Coufal ma nadzieję, że wprowadzenie na rynek zaprojektowanego przez niego urządzenia, zrewolucjonizuje przemysł drobiowy. W obecnym cyklu produkcyjnym, jaja przeznaczone do wylęgu kurcząt brojlerów nie są myte. Zamiast tego zabiegu producenci przyjęli 1% lub więcej strat związanych z działaniem bakterii, które wnikają przez skorupkę i powodują gnicie zawartości, przerwanie rozwoju zarodka lub też zniekształcenia ciała kurczęcia. Zastosowanie specjalnego urządzenia do dezynfekcji powierzchni jaj może spowodować, że straty związane z drobnoustrojami spadną niemal do zera. Według danych amerykańskich, ten 1% to około 90 milionów straconych kurcząt rocznie.
Ograniczeniem w stosowaniu popularnych środków dezynfekcyjnych w przypadku jaj jest zewnętrzna warstwa skorupki, zwana kutikulą. Ten woskowy "naskórek" uszczelnia pory skorupki przez pierwszy tydzień, dzięki czemu tworzy naturalną barierę przeciwko inwazji bakterii. Gdy zapotrzebowanie zarodka kurzego w tlen wzrasta, kutikula, aby otworzyć pory, odchodzi płatami z powierzchni jaja.
Do dezynfekcji jaj, przeznaczonych do konsumpcji, producenci używają łagodnych detergentów rozpuszczonych w gorącej wodzie. Jednak takie mycie, mimo, że nie zmienia właściwości smakowych i odżywczych, niszczy delikatną kutikulę jaja.
W urządzeniu do dezynfekcji jaj, stworzonym przez dr Coufal'a, zastosowano kombinację bakteriobójczego światła UV i natrysku nadtlenkiem wodoru, który normalnie jest stosowany do dezynfekcji ran. Jednak dopiero wspólne działanie tych dwóch czynników zabija niemal w 100% bakterie - za pomocą promieni UV nadtlenek wodoru przechodzi do jonów wodorotlenowych. Mimo to, że potrzebne są dwa zabiegi z nadtlenkiem wodoru, proces dezynfekcji w urządzeniu jest szybki, ponieważ jaja przemieszczają się na specjalnym taśmociągu. Zastosowana metoda nie pozostawia żadnych toksycznych związków chemicznych na jaju, a co najważniejsze, kutikula pozostaje nieuszkodzona.
Dr Craig Coufal rozpoczął pracę nad projektem w 1999 roku. Po wieloletnich badaniach, w 2012 roku, zbudował prototyp urządzenia. W czerwcu 2013 roku powstała maszyna drugiej generacji, wyposażona w sterowanie elektryczne, monitoring i automatyczne wyłączanie. W następnym roku, dr Coufal we współpracy z lokalnymi wylęgarniami, będzie sprawdzał skuteczność procesu odkażania w odniesieniu do strat kurcząt.
Zdjęcia samej maszyny w linku poniżej.
Źródło: http://phys.org/news/2013-07-egg-sanitizer-machine-millions-chicks-annually.html
Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Egg_in_straw_nest.jpg
Klaudia Majcher