znieczulenie

Powodzenie i przebieg każdej operacji w znaczącym stopniu zależy od znieczulenia. Właściwe dobranie środków anestetycznych jest niezmiernie ważne dla chirurga, ale przede wszystkim dla pacjenta. Niestety nadal pokutuje przeświadczenie o wysokim niebezpieczeństwie wszelkich zabiegów prowadzonych pod znieczuleniem ogólnym.

Należy oczywiście pamiętać, iż każde zwierzę jest inne. I nie ma protokołu, który byłby bezpieczny dla każdego osobnika. Na szczęście współcześnie dysponujemy coraz szerszym wachlarzem rozwiązań, które można z powodzeniem dostosować do wybranego pacjenta. Ponadto badania wykazały, że problemy w anestezjologii wykazuje zaledwie 1 na 10 000 zwierząt.

Począwszy od lat '70 ubiegłego wieku weterynarze współpracując z lekarzami anestezjologami zaczęli rozwijać standardy i wydzielać wytyczne dla zapewnienia lepszego komfortu operowanych zwierząt. Zwrócono uwagę na sposób właściwego monitorowania pacjenta jak i sposoby najefektywniejszego znieczulenia.

Współcześnie dostępne są nowoczesne urządzenia monitorujące m.in: ciśnienie krwi, tętna, temperaturę ciała, liczbę oddechów, wysycenie dwutlenkiem węgla itd. Dzięki nim można szybko dostrzec zmiany jakie zachodzą w organizmie podczas operacji i szybko reagować. Ponadto dzisiaj weterynaria ma bezpieczniejsze gazy znieczulające, które szybko opuszczają organizm pacjenta Dysponuje także lekami, których działanie można łatwo odwrócić.

Źródło: https://www.myvnn.com/page.asp?id=39&media_type=15&story_id=171

Źródło zdjęcia: https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRNjDO0Rw3XewH1X6ohKGi8KRoHdIZnIWZPQQLUtQ3AmL4HbjzA

Dagmara Majewska

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet