Najnowsze badania wskazują, że krwinki czerwone, potraktowane światłem lasera, wytwarzają fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które zawierają cenne informacje dla lekarza. 2 lipca br. w czasopiśmie Biophysical Journal opublikowano doświadczenie, w którym naukowcy, poprzez analizę fal dźwiękowych, potrafią rozpoznać wielkość i kształt erytrocytów.

To badanie ma na celu stworzyć nowe, proste testy do wykrywania chorób, które manifestują się zmianami w wyglądzie czerwonych krwinek, np. malarii czy niedokrwistości. Także zaburzenia genetyczne, czynniki zakaźne lub zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej organizmu mogą powodować odchylenia w ich wizerunku.

W tym badaniu erytrocyty były poddawane działaniu impulsu laserowego. Gromadziły one energię świetlną, a emitowały falę fotoakustyczną. Za pomocą specjalnego mikroskopu fotoakustycznego, który wykrywa falę dźwiękową, badacze byli w stanie odróżnić prawidłowe czerwone krwinki od komórek o nieregularnym wyglądzie.

Dzięki temu, że jeden pomiar wielkości trwa zaledwie ułamek sekundy, metoda ta będzie mogła zostać zastosowana w urządzeniach w pełni zautomatyzowanych, do których potrzebna będzie wyłącznie jedna kropla krwi.

Autorzy pomysłu, Eric M. Strohm, Elizabeth S.L. Berndl oraz Michael C. Kolios, są w trakcie opracowywania mikroprzepływowego urządzenia, w którym badane będą pojedyncze komórki krwi, przepływające przez obszar z laserem. To umożliwiłoby pomiar tysięcy komórek w krótkim czasie przy minimalnym udziale użytkownika. Według autorów, metoda ta może być także użyteczna do analizy białych krwinek czy do wykrycia niebezpiecznych zakrzepów.

Źródło: http://www.eurekalert.org/pub_releases/2013-07/cp-ltb062513.php

Więcej na: http://www.cell.com/biophysj/abstract/S0006-3495(13)00624-3

Źródło zdjęcia: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Iron_deficiency_anemia_blood_film.jpg

Klaudia Majcher

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet