Uraz kręgosłupa może dotyczyć każdej z jego części, jednak uszkodzenie samego kośćca nie ma aż tak ogromnego wpływu na życie pacjenta, jak uszkodzenie wiązek nerwów, które przekazują impuls od mózgu, poprzez rdzeń, aż do całego ciała. Uraz prowadzi najczęściej do paraliżu i upośledzenia działania mięśni, płuc, pęcherza moczowego czy układu pokarmowego.

Najnowsze badania wykazały, że regeneracja nerwów w rdzeniu kręgowym może przywrócić funkcję pęcherza moczowego oraz możliwość trzymania moczu u myszy. Pęcherz moczowy jest narządem, którego funkcjonalność, po urazie rdzenia kręgowego, najczęściej zostaje zaburzona. Zostaje przerwana sygnalizacja pomiędzy mózgiem, a pęcherzem, która wcześniej sprawiała, że kontrola tego narządu odbywała się bez udziału świadomości. Według Mayo Clinic, tacy pacjenci są szczególnie narażeni na wystąpienie infekcji dróg moczowych i kamieni nerkowych. Okazuje się, że odzyskanie funkcji tego narządu jest jednym z ważniejszych celów do osiągnięcia po urazie.

Naukowcy podali zwierzętom chondroitynazę i czynnik wzrostu fibroblastów (FGF) do uszkodzonych wiązek nerwowych. Okazało się, że po przeszczepie komórek nerwowych w miejsce urazu, rdzeń kręgowy zaczął się odnawiać.

Nawet, jeśli leczenie nie sprawiło, że myszy zaczęły znowu chodzić, badacze zauważyli znaczą poprawę w funkcji pęcherza moczowego w ciągu następnych sześciu miesięcy. W porównaniu do myszy nieleczonych, zwierzęta poddane zabiegowi w 40% opróżniały lepiej swój pęcherz i mogły pomieścić w nim prawie trzy razy więcej moczu.

Analiza wykazała, że podanie FGF i chondroitynazy wraz z przeszczepem komórek nerwowych umożliwiły odnowę nerwów w rdzeniu kręgowym aż do pierwotnej grubości 12mm. Inne próby - takie jak podanie komórek nerwowych tylko z FGF lub tylko z chondroitynazą powodowały wzrost maksymalnie do 2mm.

Źródło: http://www.medicaldaily.com/articles/16855/20130625/nerve-regeneration-spinal-cord-injuries-bladder-function.htm
Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Spinewithcord.jpg

Klaudia Majcher

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet