Golec (Heterocephalus glaber), poza charakterystycznym wyglądem, ma kilka cech, które wyróżniają go spośród innych zwierząt: żyją niewspółmiernie długo jak na gryzonia (do 28 lat) i wydaje się być w pewien sposób chroniony przed rozwojem nowotworów. Badacze wykazali, że naturalnie obecna substancja tkankowa, która może wyjaśnić tę niezwykłą odporność, różni się strukturalnie od tej występującej u innych zwierząt. Szczegółowe wyniki badań opublikowano 19 czerwca 2013 roku w czasopiśmie Nature.
Główny autor badania - prof. Vera Gorbunova z Wydziału Biologii Uniwersytetu Rochester w Nowym Yorku - uważa, że zrozumienie działania hialuronianu u golcy można wykorzystać w zapobieganiu tworzeniu się guzów nowotworowych.
Hialuronian jest składnikiem macierzy zewnątrzkomórkowej (pozakomórkowej części tkanki). Jego fizjologiczna funkcja u zwierząt polega na spajaniu komórek i tkanek, nadawaniu im elastyczności, a także, jako sygnalizacja kontrolna wzrostu niektórych komórek - przypomina Andrei Seluanov, adiunkt na wydziale biologii i współautor badania.
Naukowcy przebadali tkanki golcy i dowiedli, że te podziemne gryzonie wytwarzają HMW-HA (high molecular weight hyaluronan) czyli hialuronian o wysokiej masie cząsteczkowej. Jest on 6-7 razy dłuższy niż ludzki hialuronian. Poza tym, badacze zidentyfikowali gen odpowiedzialny za produkcję HMW-HA - HAS2. Okazuje się, że przemiana HA u golcy jest znacznie wolniejsza niż u innych zwierząt, co powoduje jego akumulację w tkankach.
Kiedy badacze usunęli hialuronian, okazało się, ze komórki golcy stały się podatne na wzrost nowotworu.
Główną praktyczną funkcją, jaką spełnia hialuronian u tego gryzonia, jest znaczne uelastycznienie skóry. Sprawia to, że zwierzę nie zaklinowuje się w kopanych przez siebie norach.
Poprzednie badania tego samego zespołu dowiodły, że gen p16 zatrzymuje proliferację komórek zbitych w grupy, a HMW-HA jest odpowiedzialny za aktywację tego genu.
Źródło: http://www.scienceomega.com/article/1148/cancer-proof-rodents-could-have-clues-to-tumour-prevention
Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Naked_mole_rat.jpg
Klaudia Majcher