Okazuje się, że selamektyna podawana miejscowo jest w 90% skuteczna przeciwko pchłom, po 30 dniach od zastosowania leczenia. Badanie przeprowadzone na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Kansas State University, na zlecenie Zoetis, zostało opublikowane w czasopiśmie online "Parasites and Vectors".
Wyniki badania wykazały, że selamektyna stosowana miejscowo według dawki na ulotce, wykazuje aktywność w ponad 90% przeciwko Ctenocephalides felis u psów w przeciągu dwóch dni leczenia i utrzymuje się nawet do 30 dni po zakończeniu terapii. Doustne leki, takie jak spinosad z oksymem milbemycyny czy sam spinosad, podawane w dawce według ulotki, skuteczne były także w ponad 90% w ciągu jednego dnia po podaniu, ale ich działanie utrzymywało się znacznie krócej, bo do 23 dni po zastosowaniu.
Dr Michael W. Dryden, autor badania, stwierdza, że "Pchły są głównym czynnikiem wywołującym alergiczne zapalenie skóry u psów (...) Początkowa skuteczność ich zabijania jest ważna, ale kluczem do sukcesu jest długoterminowe działanie produktu." Do doświadczenia wybrano 48 psów, które podzielono na cztery grupy po 12 zwierząt w każdej: kontrola negatywna, selamektyna podawana miejscowo, spinosad z oksymem milbemycyny podawany doustnie, spinosad podawany doustnie.
W zerowym dniu psy otrzymały pojedynczą dawkę leku podaną według etykiety handlowej. Każdemu psu zaaplikowano 100 pcheł (C. felis szczep KS1) drugiego, siódmego, czternastego, dwudziestego pierwszego i dwudziestego ósmego dnia. W każdej z grup u sześciu psów pchły podliczano po 24 godzinach, a u sześciu innych po 48 godzinach po kuracji lub po infekcji.
Otrzymano następujące wyniki:
- Skuteczność selamektyny wobec istniejącej inwazji pcheł wynosiła 60,4% w ciągu 24 godzin po leczeniu, a 91,4% po 48 godzinach, podczas gdy skuteczność spinosadu z oksymem milbemycyny i spinosadu wynosiła niemal 100% w obu punktach czasowych.
- Skuteczność wszystkich produktów wynosiła więcej niż 90% w ciągu 24 i 48 godzin po kolejnych inwazjach w dniach 7, 14 i 21.
- Po 28 dniu inwazji pcheł, skuteczność selamektyny wynosiła 93% do 24 godzin i 95,7% po 48 godzinach. Skuteczność kombinacji spinosad-oksym milbemycyny po zarażeniu w 28 dniu wynosiło 84,7% po 24 godzinach, a 87,5% po 48h. Sam spinosad 72,9% po 24 godzinach, 76,3% po 48 godzinach.
Okazuje się, że dwa podane doustnie produkty działają szybciej niż miejscowa selamektyna. Jednak już w kolejnym tygodniu selamektyna miała podobną lub lepszą skuteczność niż spinosad/oksym milbemycyny. Spinosad/oksym milbemycyny i spinosad były skuteczne w ponad 90% od 1 dnia do 23, natomiast selamektyna od 2 dnia do 30 dnia.
Selamektyna stosowana jest do zapobiegania Dirofilaria immitis, leczenia i kontroli świerzbowca usznego (Otodectes cynotis) oraz skórnego (Sarcoptes scabiei), a także zwalczania kleszczy Dermacentor variabilis.
Źródło: http://www.parasitesandvectors.com/content/6/1/80/abstract
Źródło zdjęcia: http://en.wikipedia.org/wiki/Selamectin
Klaudia Majcher